Spolu s díly sedadel pro vozy BMW a Audi se v tachovském závodě začnou od nového roku vyrábět i sedadla pro nákladní vozy.

„Do rozšíření výroby plánujeme investovat více než čtvrt miliardy korun. Za část prostředků zrekonstruujeme stávající závod, za podstatně vyšší část nakoupíme potřebné technologie,“ vysvětlil ředitel tachovské pobočky Grammeru Martin Kořínek s tím, že plánované sedadlo pro nákladní vozy je výsledkem práce vlastních vývojářů firmy a mateřský koncern vybral právě Tachov jako ideální místo pro tuto výrobu.

Grammer tak v Tachově rozšíří a zrenovuje svůj stávající závod, který zde funguje už jedenáct let. „K rozhodnutí společnosti investovat v Tachově velmi pomohlo i to, že zde firma může získat dotace z fondů Evropské unie,“ dodala Blanka Bendlová, ředitelka kanceláře agentury CzechInvest pro Plzeňský kraj.

V loňském roce zasáhlo Tachov výrazné zvýšení nezaměstnanosti, které se v prvních měsících letošního roku ještě prohloubilo. Míra nezaměstnanosti přesáhla ke konci února čtrnáct procent. Vysoká nezaměstnanost podle údajů agentury CzechInvest pomohla i k tomu, že se region dostal na přední místa v poptávce společností, které chtějí v České republice investovat. „Proměnit poptávku v novou investici zákonitě chvíli trvá. Jsem velmi rád, že se tento zájem už během několika měsíců daří měnit v konkrétní projekty. Do regionu se tak vrátí pracovní místa a ekonomická prosperita,“ dodal ředitel divize Investice agentury CzechInvest Stanislav Martínek.

První zlepšení míry nezaměstnanosti přitom už přinesly březnové statistiky. Podle Úřadu práce v Tachově bylo ke konci března na Tachovsku evidováno 4463 osob bez práce, což představuje míru nezaměstnanosti 13,6% (oproti 14,2% na konci února). Zvýšil se rovněž počet volných pracovních míst, a to na 111 (oproti 94 z konce února).

Společnost Grammer, která chce v Tachově rozšiřovat svoji výrobu, byla založena na konci 19. století v bavorském Ambergu. V současné době působí v sedmnácti zemích světa. V České republice najdeme Grammer kromě Tachova také v Mostě a v Dolních Kralovicích.