Již v minulém roce jsme vás informovali o plánované demolici, nebyly na ni však peníze. Nyní město Tachov přijímá nabídky ve veřejné zakázce s názvem Demolice objektu bývalé ubytovny v Chodské ulici. Lhůta pro podání nabídek končí posledního května.

„V současné době přijímáme zakázky od firem a proběhne výběrové řízení. Budova se bude demolovat," vysvětluje místostarosta města Václav Svoboda a dodává: „Nepočítáme s tím, že by se na tomto místě mělo vybudovat něco nového. Zatím nad tím neuvažujeme."

Nyní město přijímá nabídky a dále proběhne výběrové řízení. Podle zkušeností z předchozích případů docházejí nabídky, které se liší i o několik milionů korun. Například na bourání objektu ve Světcích muselo město vybrat firmu až z Loun, protože byla ze všech nejlevnější.

Bývalá ubytovna je už více jak dva roky prázdná. Neplatiči, kteří ubytovnu obývali ji především zničili a vybydleli. Nyní v ní nocují převážně bezdomovci, kteří na místo natahali velké množství odpadků, elektroniky a zbyl tam po nich jenom nepořádek.

„Bydlel jsem v jednom domě, ale ten prodali. Tak jsem neměl kam jít. Bydlím v této budově půl roku. Pocházím z Polska, ale v Tachově žiji několik let. Do bývalé ubytovny chodíme spát. Bylo nás tu devět, ale už nás tu zbylo jenom šest," vypráví bezdomovec Richard Vinskowski.

Objekt je, ale majetkem města. Bezdomovci tam nemají co dělat.

„Strašně mě to štve, že to tu chtějí zbourat. S kamarádem jsme se dohodli, že si pronajmeme společně byt. On to prý vyřídí. Být v zimě venku je opravdu hrozný. Když jsem měl spacák, tak se to dalo vydržet, ale když vám ho někdo ukradne, tak se ta zima nedá vydržet. Být přes zimu tady je lepší, než být venku."

Obyvatelé rapotínského sídliště i obyvatelé okolních domů mají z rozhodnutí města radost. „Jsem opravdu ráda. Bydlím na Rapotíně několik let a denně kolem chodím z práce. Když mám odpolední směnu a jdu kolem v noci, mám strach. Kolikrát se tu lidi opijí a pak se hádají nebo perou. Nikdy nevíte, co se může stát. Rozhodně mě toto rozhodnutí těší," jásá obyvatelka Tachova Iva Ročňáková.

Gabriela Jägerová