Návrat na vesnici, to je současný trend Spotřebního družstva Jednota v Tachově. Silné obchodní řetězce družstvo vytlačily z měst, to nyní hledá odbytiště pro své zboží. Obchodní chyby, které ale Jednota udělala v 90. letech, družstvu ve mnoha vesnicích definitivně zavřely dveře. Návrat do opuštěných pozic je proto nemožný. Příkladem je prodejna potravin v Dlouhém Újezdě. Obyvatelé obce ji postavili svépomocí před sametovou revolucí v akci “Z“. Užívala ji Jednota. Ta po roce 1992 zhodnotila ekonomickou situaci a konstatovala, že vesnické prodejny jsou nerentabilní. Většinu z nich opustila. Řada objektů dodnes chátrá a už se tam nepodařilo prodej obnovit. Příkladem jsou Kundratice na Přimdsku. V Dlouhém Újezdě prodejnu Jednota vrátila obci. „Ovšem bylo to za úplatu milion korun,“ řekla starostka Alena Kořínková. „To lidi pobouřilo,“ dodala.

V Tachově a ve Stříbře začaly vedle diskontních prodejen spotřebního družstva růst supermarkety (Penny Market, Lidl, Albert – míří sem i další). Cenovou politikou začaly přetahovat zákazníky. „Jednota zaspala dobu. Na vesnicích měla dobré pozice, ale nevěnovala se jim. Teď je obsadili šikovní podnikatelé,“ komentoval Pavel Sklenář z Oldřichova. „Ano, trend návratu na vesnici je jedním z našich cílů,“ říká místopředsedkyně SD Jednota Marie Mašková. Potvrdila, že důvodem jsou obchodní řetězce, které Jednotu tlačí ven z aglomerací. „Tady lidi podepsali petici, že Jednotu zpátky nechtějí. Na vsi byla vzpoura, když se dozvěděli, že nás oslovila Jednota a chce zase provozovat prodejnu,“ vysvětlila Alena Kořínková, proč obec nabídku družstva odmítla. „Jsem tady čtyři roky a teprve teď dělám na sebe. Do té doby jsem splácela dluhy a vyhrabala se z toho.

Teď by mi to chtěli vzít? To snad ne,“ rozčilovala se Petra Duspivová, provozovatelka obchodu v Dlouhém Újezdě. Marie Mašková z Jednoty připouští, že jednání na některých vesnicích jsou složitá. Chybí podpora obyvatel a zastupitelů. Jako právě v Dlouhém Újezdě. Podobně se ubírají jednání s Částkovem a dalšími obcemi. I přes historické selhání obchodní strategie dřívějšího vedení SD Jednota nemá družstvo prohráno.

V obcích, kde se podnikatelům nepodařilo prodejny udržet, nebo zajistit odpovídající zásobování a ceny, má stále šanci. Příkladem jsou znovuotevřené prodejny v Lestkově a v Hošťce. Jednotu si tady lidé už půldruhého roku nemohou vynachválit. „Mít a udržet prodejnu na vesnici není jednoduché,“ komentovala to tehdejší starostka Květa Hečková. V praxi to znamená jediné – ve vesnicích, kde je nízká nezaměstnanost a dostatečná kupní síla, se podnikatelé se svými prodejnami udrželi. Hošťka mezi ně nepatří.

Tady je prostor a šance pro SD Jednota v Tachově. „Samozřejmě, oslovíme obce a jejich zastupitelstva a budeme s nimi jednat,“ potvrdila Marie Mašková, že Jednota svůj boj nevzdává. O strategii návratu na vesnice hovořil i předseda SD Jednota v Tachově František Bucha, když jsme ho před týdnem oslovili během shromáždění delegátů družstva v tachovském Kině Mže.