Na začátku měsíce jsme informovali naše čtenáře o dvou psech ze Štokova, které majitelka málem utýrala hlady. Podobný případ se nyní řeší v Kladrubech. Zde majitelka chovala dvě kobyly tak neohleduplně, že pomoc přišla za minutu dvanáct. Majitelka zvířata před příjezdem ochránců a úředníků přikryla dekami, ty však vyhublost zvířat ještě zvýraznily.

„Obyvatelé Kladrub mě upozornili na dva zubožené koně s tím, že mají obavy, aby koně blížící se mrazy vůbec přežily," uvedl Karel Bobál ze Záchranné stanice živočichů.

Na místo se jel podívat s kolegy a starostkou obce Kladruby Svatavou Štěrbovou: „Pod nátlakem majitelka koní začala něco dělat a přivezla jim balík sena."

Podařilo se sehnat i majitelku koní, kterou na místě upozornili, že koním musí dát okamžitě krmení, vodu a podestýlku. „Obě kobyly žiji ve vysokém nánosu bahna, neměly ani suché místo, kde by mohly odpočívat. Voda také nikde nebyla a pily svoji vlastní moč s dešťovou vodou," pokračuje Bobál.

Přestože byla majitelka upozorněna, jak od pracovníků záchranné stanice, tak od starostky obce, aby okamžitě začala něco dělat, odkládala činnost na další dny. Její vyjádření se nám bohužel nepodařilo získat.

Přivolaný veterinář na místě rozhodl, že se koně musí okamžitě odebrat. „Jedna z nich na tom byla tak špatně, že se veterinář rozhodoval, zda ji nebude lepší na místě hned utratit. Nakonec se ze země zvedla, rozchodila se a naložili jsme ji i s druhou do přepravního vozíku a odvezli k nám. Nyní jsou v karanténě v záchranné stanici," uvedl.

Ředitel Krajské veterinární správy v Plzni Richard Bílý závažnost této situace potvrdil: „Skutečně se jedná o smrtelnou vyhublost, která ohrožuje zdravotní stav zvířat. Doufejme že bude pro oba koně možná záchrana."

d střechou, mají velkou vrstvu slámy a na sobě suché deky. „Krmení dostávají po malých dávkách několikrát denně. Po konzultaci s veterinářem dostávají seno, sůl a vodu. Postupně budeme přecházet na objemové krmivo. Nyní potřebují zmíněné seno a sůl, aby se dodaly do těla potřebné látky. Dostávat budou také potřebné vitamíny," popsala Karolína Bobálová ze Záchranné stanice živočichů.

Zvířata měla obrovské štěstí v tom, že nejsou silné mrazy. Nemají s čeho čerpat, nemají žádnou svalovou hmotu. „Jednoznačně zde bylo potvrzeno týrání zvířat. Divím se, že když si někdo pořídí zvíře, že to nechá dojít tak daleko, jako je tento stav těsně před úhynem," utvrdil ředitel Krajské veterinární správy.

Na majitelku bylo podáno trestní oznámení. Věc nyní řeší Policie České republiky a Krajská veterinární správa. Majitelka koní bude muset uhradit veterinární ošetření koní, jejich převoz a péči. Mimo jiné ji hrozí pokuta až do půl milionu korun.