Když jsme přijeli, seznámil nás zástupce vedoucího oddělení Zbyněk Slabyhoudek s parametry nového Volkswagenu Passat R36 (obsah 3.6) a nové Škody Octavia (obsah 1.8 turbo). Dozvěděli jsme se, že vůz je vybaven světelným zařízení, které je zabudované za přední maskou a za předním a zadním sklem. Dále policisté využívají modrý majáček a při akci jej za jízdy vytahují přesně tak, jako Semir Gerkhan z Kobry 11.

Po krátkém seznámení s vozem usedám s policisty Rostislavem Kutkou a Václavem Chudáčkem do novotou provoněného vozu. Usedám na látkou potažené sportovní sedačky s vyšitým znakem R36. Zapínám si výhřívání sedaček. To je pohoda. „Jedeme směr Plzeň. Před Valíkem nám končí rajon. Od Valíku dál hlídají dálnici Svojkovičtí,“ prozradil Kutka. Přesouvám se na prostřední sedadlo, to abych viděl, co se děje před vozem a také, abych mohl natáčet a fotit.

Jedeme v pravém jízdím pruhu asi stodvacetikilo­metrovou rychlostí, auta nás pomalu předjíždějí. Párkrát se stane, že policisté spatří v zadní kameře rychle jedoucí vůz, ale když těsně za vozem zjistí, že za zadním sklem je kamera a blikačky, posadí vůz, jak policisté říkají na přední nápravu a předjedoupředpisovou stotřicítkou. Nic naplat. Nebude honička. Čekám, kdy se nějaký řidič vyřítí, nevšimne si blikaček a předjede. Před Plzní se tak stane. Vysokou rychlostí nás předjíždí červený Volkswagen Golf. Jede asi 170 kilometrů v hodině. „Jdeme na něj,“ přecedil přes zuby Chudáček. „Golf letí,“ doplnil jej Kutka. Václav Chudáček zapíná na systému Polcam nahrávání a začíná měření. Asi tři kilometry se za Golfem držíme. Řidič absolutně neví, že se za ním drží policejní vůz.

„Často se stává, že nám řidiči řeknou, že se s nimi chceme honit, tak třeba ještě zrychlí,“ uvedl Kutka.

Počkáme, až se řidič Golfu přesune z levého, do pravého jízdního pruhu, abychom jej mohli předjet. Chudáček zapíná výstražná světla, vyndavá majáček a zapíná sirénu. Jaké je naše překvapení, kdyý vidíme za volantem krásnou dámu. „Ženská a jede jako blázen,“ podivil se policista Kutka. Zavedli jsme ženu z Prahy na čerpací stanici, kde jí policisté zkontrolovali a řekli jí, jaký udělala přestupek. Celou její rychlou jízdu jí ukázali na displeji sytému Polcam. Zaplatila tisíc korun pokuty. „Za rychlou jízdu dostane ještě dva trestné body,“ informoval policista Chudáček.

Na sjezdu před Valíkem se otáčíme a jedeme zpět směr Rozvadov. Klidná jízda. U Heřmanovy Hutě nás předjíždí bílý Mercedes třídy S. Sto třicet skutečně nejede. Kutka sešlápne plyn a Passat hluboce zabručí. Letíme sto devadesát a jsme Mercedesu s německou poznávačkou v patách.

Jednu chvíli jedeme přes dvě stě kilometrů. Neměc neví, stejně tak jako řidička golfu, že se za ním drží policejní vozidlo. „Jdeme na něj,“ uslyšel jsem Kutku.

Zapínají se blikačky a začíná stejný scénář jako u golfu. Sjíždíme na sjezdu u Ostrova, kde zastavujeme. Řidič ukazuje na hodinky a ukazuje, že spěchá. Když však vidí novináře, nechce, aby jej fotil a už vůbec ne, aby jej točil. „No foto, bitte,“ vykřikuje. Má smůlu. „Dáme oznámení našim německým kolegům. Nemá u sebe ani řidičský průkaz. Po rychlé jízdě další přestupek,“ vysvětlil policista Rostislav Kutka.

S nervózním mužem z Německa sepíšou oznámení a muž jede dál. „Vsadím se, že předpisově nepojede a ještě si ani nerozsvítil,“ řekl Chudáček.

Jedeme stále směr Rozvadov. Na bývalém hraničním přechodu otáčíme čelem vzad. Kousek za sjezdem na Svatou Kateřinou začne předjíždět nákladní vůz s nadměrným nákladem. Dálnice je rozšířena do tří pruhů. Předjíždí asi tři kilometry, blokuje svou šířkou i předjíždějící osobní vozy. Kamery passatu vše monitorují. Před sjezdem na Mlýnec kamion předjíždíme a na sjezdu jej kontrolujeme. „Musíme sepsat určité dokumenty. Řidič s námi musí do Ostrova,“ shodli se oba policisté. Za celou cestu jsme žádný přestupek nezaznamenali.