VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ježkovy voči se představily v Terezíně

Planá/Terezín – Židovské příběhy v podání dětí ze ZUŠ Planá v divadle Magdeburských kasáren v Terezíně připomněly válečné útrapy.

31.5.2017
SDÍLEJ:

Ježkovy voči se představily v TerezíněFoto: Terezie Pecharová

Soubor Ježkovy voči, který působí na Základní umělecké škole v Plané, dostal unikátní příležitost vystoupit v Terezíně při příležitosti vzpomínkových aktů se svým představením Židovské příběhy. „Do Terezína jsme se vlastně dostali náhodou poté, co jsme se neprobojovali s Židovským příběhem do krajského kola dětských divadelních souborů. Bylo nám líto vynaložené energie, a tak jsem kontaktovala Památník Terezín s nabídkou hraní u nich. Ve čtvrtek 25. května jsme skutečně do Terezína vyjeli,“ řekla Tachovskému deníku Terezie Pecharová z Literárně-dramatického oboru ZUŠ Planá. Po příjezdu děti čekala exkurze po terezínském ghettu s průvodkyní a následovala beseda. Té se účastnili i žáci osmých tříd jedné základní pardubické školy, kteří se poté stali pro žáky ZUŠ Planá publikem. „Děti měly možnost besedovat a poslechnout si příběhy od paní Evy Štichové, která je jednou z mála přeživších. Paní Štichová jako mladá dívka žila v Terezíně a přetrpěla i následný pobyt v dalších koncentračních táborech. Přestože je již vysokého věku, vyprávěla jasně a věcně o všem, co zažila, a zodpověděla všechny otázky, které jí přítomní kladli,“ pokračovala Terezie Pecharová. Poté už následovalo zmíněné představení. Základem příběhu jsou čtyři staré židovské pověsti spojující fiktivní příběh velké židovské rodiny, která chce těsně před válkou emigrovat do Ameriky. Čekání na loď je ale dlouhé, a tak si ho krátí příběhy. „Příprava pro děti znamenala důkladné prozkoumání židovského národa, pochopení, kdo jsou Židé a co předcházelo holokaustu za 2. světové války. Pro děti bylo téma nemírně těžké, ke své roli přilnuly a bylo nemyslitelné, že by jejich postava skončila v koncentračním táboře nebo v ghettu,“ vysvětlila učitelka.

Děti si zahrály v půdním divadle Magdeburských kasáren, tedy na místě, kde se hrál slavný Brundibár a další divadelní hry. Účinkovali ti, kteří zde byli vězněni a většina z nich zahynula v koncentračních táborech. „Děti znervóznilo prostředí i to, že hrály stejně starému publiku. S jejich výkonem jsem ale byla nadmíru spokojená a považuji za velkou čest hrát právě na tomto místě,“ doplnila učitelka a dodala: „Když jsme odehráli představení, společně jsme si s doprovodem prošli expozice, které jsme nestihli dopoledne. Vše jsme završili pořádnou porcí zmrzliny, abychom se nepoddali všemu tomu smutnému, co jsme za den slyšeli a viděli.“

Autor: Jaroslava Hohlová

31.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení