Tato akce se pořádá pravidelně jako vzpomínka nejen na průkopníka českého automobilového závodění, ale také jako připomínka dalšího významného člena rodu Kolowratů, Františka Tomáše Kolowrat Krakowského.

Jízdu historických vozidel pořádá Auto moto veteran club Český les. „Už před jízdou se nám přihlásilo téměř sto účastníků, další se přihlašovali přímo v den startu. Často hraje roli počasí, podle něj se také majitelé historických vozidel rozhodují, zda přijedou,“ uvedl za veteránský klub Antonín Hofmeister.

Automobily i motocykly byly vystaveny před startem na přimdském náměstí. Zájemci mohli obdivovat vozy s rokem výroby ve dvacátých letech až po osmdesátá léta. Mezi nejzajímavější exponáty patřil Ford T z roku 1916.

S britským kabrioletem Triumph Spitfire přijel na akci z Plánska Mojmír Holek. „Snažím se Jízdy Saši Kolowrata zúčastňovat pravidelně, ale není to každý rok. Ve stejném termínu se totiž koná podobná akce v Písku, a tak jezdím střídavě do Písku a do Přimdy,“ řekl Deníku.

Ale nejen historické automobily a motocykly mohli diváci, kterých se sešly jako tradičně davy, obdivovat. K vidění byla také funkční replika parního vozidla, kterou přivezli nadšenci z Rokycan. „Jedná se o funkční model parního stroje Baffrey z roku 1886. Je postaven na základě výkresové dokumentace, která se kompletní dochovala v Národním technickém muzeu,“ řekl Deníku Petr Vopřada, který stroj postavil společně s Petrem Vonáskem, Jaroslavem Svobodou a Luďkem Uzlem.

Model je plně funkční a nadšenci, kteří jej postavili, ho také v centru Přimdy předváděli v akci. „Stroj se ovládá pomocí pák a pro jednoho člověka je to neřiditelné. Vždycky tedy jezdíme ve dvou, každý má na starosti určité úkony,“ doplnil.

Devatenáctá Jízda Saši Kolowrata zavedla účastníky opět na silnice Českého lesa a bavorského příhraničí. Klub pořádá v letošním roce ještě několik akcí. V sobotu 3. srpna to bude třetí ročník setkání Tachov Classic 2019, 21. září pak Jízda sv. Kryštofa se základnou v Rozvadově a 1. ledna příštího roku to bude Novoroční sraz v Českém lese.