Mimořádné prohlídky jízdárny u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel přilákaly v sobotu do Tachova několik desítek návštěvníků ze širokého okolí. Ti se přijeli podívat na jeden z klenotů Tachovska, který se po mnoha letech chátrání podařilo zachránit a obnovit do téměř původní podoby.

Sobotní nevlídné počasí neodradilo ani manžele Svitákovy z Domažlic. „Jeli jsme kolem na kole, to byla jízdárna ještě před rekonstrukcí. Říkali jsme si, že bychom se sem chtěli podívat. Když vyšla pozvánka v novinách, neváhali jsme," řekla Deníku paní Marie.

Průvodcovské role se opět ujal zámecký kastelán a správce Pavel Voltr. V přestrojení za mladého hraběte Alfréda Windischgrätze spolu s děvčaty z recitačního kroužku v roli hraběnek, návštěvníky provedli rekonstruovanou jízdárnou. „Posluchači se například dozvěděli, že v dobách svého rozmachu sloužila podobně jako soběstačný objekt. Ve třípatrovém komplexu našli zázemí hosté, pro které byly v první patře připraveny pokoje, přízemí bylo upravené pro ustájení koní a pod nimi se nacházely sklepy a sklady," vysvětlil průvodce.

Jízdárna zatím nenabízí možnost pravidelných prohlídek, přesto si každým rokem získává vyšší oblibu u návštěvníků z celé republiky. Každoročně jich přijede přibližně šest tisíc.

Ačkoli objekt vypadá téměř dokončený, město Tachov plánuje letos investici ve výši přibližně osmdesáti milionů korun na její další obnovu. Převážnou část by měla pokrýt evropská dotace na kulturní památky. Přibýt by časem mohla kovárna, muzeum bylinkářství a lepší zázemí pro účinkující, které je potřeba vzhledem k velkému počtu různých kulturních akcí.