Město musí rekonstrukci jízdárny mít hotovou, včetně konečného vyúčtování, do konce roku 2023, aby mohlo čerpat více než padesátimilionovou dotaci.

Jak Deníku řekl starosta Tachova Ladislav Macák, k stěžejním bodům rekonstrukce jízdárny bude letos patřit instalace dvou výtahů, aby byl objekt pro návštěvníky plně bezbariérový. „Výtahy budou na obou stranách objektu a musí se vybudovat tak, aby vzhledově nenarušovaly historický ráz jízdárny,“ uvedl starosta.

Přestože se na opravě největší jízdárny v Čechách bude po celý rok intenzivně pracovat, provoz pro návštěvníky bude omezen jen částečně. „V upravené podobě se zde uskuteční i další ročník festivalu Dveře jízdárny dokořán,“ doplnil starosta s tím, že v části vnitřních prostor bude kvůli obnově původních maleb postaveno lešení.

Z výpravy za poznáním židovské historie Lestkova a Kořene.
S Fredem za židovskou historií Lestkova a Kořene

Podle informací Městského kulturního střediska Tachov se první koncert jubilejního dvacátého ročníku festivalu uskuteční 5. června a vystoupí na něm houslista Václav Hudeček a cembalista Martin Hroch. Celkem nabídne letošní ročník festivalu pět koncertů, ten poslední bude 4. září.

Další náklady, které jsou spojené s dokončováním rekonstrukce, jsou určeny na vybavení objektu a na restaurátorské práce. Ty se týkají především výmalby. Například loni se restaurátoři postarali o odbornou výmalbu zdiva a stropů chodby vlevo od sálu, dále u expozice stáje a pod knížecí lóží.

Loni se také podařilo dokončit rekonstrukci bývalé kovárny a přilehlých prostor, kde vznikla nová expozice kovářství. K vidění je také vybavený byt kováře.

Pro veřejnost se národní kulturní památka, Jízdárna Světce, otevře znovu v dubnu.