„Máme už za sebou restaurování historizující výmalby v hlavním sále jízdárny na východní straně. Nyní je již celý sál kompletně vymalovaný a návštěvníci tak mohou vidět ojedinělý typ výmalby sportovní jezdecké haly v plné kráse, tak jak vypadala i v roce 1861,“ popsal pro Deník tachovský kastelán Pavel Voltr.

Postupná oprava významné památky ale bude pokračovat dál. Městu Tachov se v tomto týdnu podařilo získat dotaci ve výši šest milionů korun od Plzeňského kraje. Peníze poslouží na vybudování kovářského muzea. „Velmi nás potěšilo, že zastupitelé Plzeňského kraje tuto dotaci schválili. Je to první dotace Plzeňského kraje pro jízdárnu a věřím, že jsem jí dostali díky trpělivému vysvětlování zastupitelům, že jízdárna není atrakcí pouze pro místní ale, že je symbolem celého Plzeňského kraje,“ vysvětlil starosta Města Tachov Jiří Struček.

Plánovaná atraktivní expozice kovářství naváže na historii. Kovárna v jízdárně byla již v minulosti. „Plánujeme, že zde bude její replika, kde návštěvníci uvidí originální artefakty spojené s historií kovářského řemesla. Vše by mělo být umístěno na původní místo,“ popsal Pavel Voltr a doplnil, se počítá i s expozicí bylinkářství.

Přehled plánovaných akcí tím ale v jízdárně zdaleka nekončí. V plánu je pokračování stavebních a restaurátorských prací, postupná oprava střechy, vybavení pokladny, hlavního sálu, pořízení zázemí pro návštěvníky, vybavení stájí pro koně, doplnění exponátů v pokojích šlechty a dovybavení Knížecí lóže.