Nejoblíbenějšími jmény pro miminky narozená letos na Tachovsku, jak jsme se dozvěděli na matrikách, jsou Kristýnka a Jan. Zdvojená či typicky česká jména jako jsou Hana, Marie, Jaroslav nebo Václav nejsou pro letošní sezónu moc v kurzu. Jardů přitom po republice běhá přes dvě stě tisíc.

Raritou mezi jmény je Samuel. „Máme doma Samuela, jméno se nám moc líbilo. Pochází z hebrejštiny a má svoji historii,“ uvedl Martin Srba z Tachova. Favoritem jsou jiní. „U nás je do července zaevidováno třicet osm narozených dětí. Nejčastěji se u nás objevují jména Kristýna, Jan a Adam. Víc než tři stejná jména u nás nejsou,“ míní Rita Hulová, matrikářka v Plané. Na Plánsku mají i nositele zdvojeného křestního jména. Můžete se tak setkat s Matyášem Františkem, Adélou Agnes, Jakubem Janem. „Klasická česká jména se také stále objevují. Mezi méně obvyklá jména potomků bych přiřadila Leontýnku a Olivera,“ uvedla plánská matrikářka.

Po dlouhé době se na Stříbrsku narodil Milan. „Ze starších jmen se letos u nás najdou například Radek, Jaroslav, Josef, Eva, Miroslava. Nejoblíbenějšími jsou pak Tereza, Eliška, Aneta, u chlapců vede Daniel, Jan a Dominik,“ řekla nám Ondřejka Grundlochová, referentka ze Stříbra. V Tachově pomyslnou první příčku obsadili Denisy, Kristýnky, Honzové a Adamové. V okrese se objevují i jména Sasia, Nina, Victoria, Sítá, Patricio nebo Frederick. Při výběru jména se rodiče nejčastěji inspirují televizí, filmy, módou. „Při výběru by se mělo pamatovat i na příjmení. Spojení českého příjmení a amerického křestního jména není šťastnou volbou. Navíc nemusí přinést dítěti zrovna nejšťastnější chvíle,“ upozornila Renata Hégerová, vedoucí psychologické poradny v Tachově.

Všeobecné rady:

Jméno je většinou na celý život.
•Nejde o pouhé pojmenování, ke jménům získáváme citové vztahy.
•Ze špatně zvoleného jména mohou pramenit psychické problémy a nevyrovnanost.
•Naše jméno podmiňuje naši osobnost.
•Kvůli jménu můžeme být lépe zapamatovatelní, nebo naopak pouhou součástí davu.