Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jsem rád, že se zastupitelé nenechali ovlivnit a posuzovali projekt rozumně

Bor – Několik týdnů nedal, obrazně řečeno, spát zastupitelům, úředníkům města i občanům záměr společnosti Gis Solar vybudovat na stohektarovém soukromém pozemku u Boru fotovoltaickou elektrárnu.

16.9.2010
SDÍLEJ:

Petr MyslivecFoto: DENÍK/Jiří Kohout

Investor nabízel za odsouhlasení zadání změny územního plánu, což by dalo stavbě zelenou, finanční kompenzaci 250 milionů korun a další výhody. Před několika dny však majitel pozemku od žádosti na změnu územního plánu ustoupil. Fotovoltaická elektrárna by se tak na poli stavět neměla. Co zprávě o odstoupení od žádosti předcházelo, Deníku sdělil starosta Boru Petr Myslivec.

Investor měl v Boru dvě prezentace, nabízel různé varianty výhod a kompenzací. Zastupitelé na pracovním jednání prvního září návrhy posoudili a pak nabraly události kolem investičního záměru velký spád. Co se přesně událo, pane starosto?

Na pracovním jednání prvního září se zastupitelé seznámili s právními rozbory nabídek, které městu investor jako kompenzace za umožnění výstavby předkládal. Z tohoto pracovního jednání a z právních rozborů vzešel hlavní úkol, a to, abych oslovil vlastníka pozemku. Protože jedině vlastník pozemku by měl poskytnout záruky za nabídky, které investor předkládal a vlastník pozemku rovněž může žádat o změnu územního plánu.

A vy jste tedy majitele pozemku o poskytnutí záruk požádal…

Ano, požádal jsem jej o potvrzení záruk. Aby doložil závazný příslib a smluvní vztah s ČEZem týkající se připojení fotovoltaické elektrárny. Hned čtvrtého září mne oslovil zástupce vlastníka a požádal o schůzku na šestého září, kde jsme měli obdržet odpověď.

A co v té odpovědi bylo?

Vlastník pozemku vzal svůj návrh na zadání změny územního plánu zpět. To předal písemně radnici. Vysvětluji si to jako reakci na dopis, v němž jsme žádali o potvrzení záruk.

Obdrželi jste také nějakou reakci od investora nebo od zástupce investora?

Krátce poté nám zaslal mail zástupce investora, kde nám sdělil, že smluvní vztahy mezi vlastníkem pozemku a investorem nám nepřísluší zkoumat. My jsme ale tyto smluvní vztahy zkoumat nechtěli. Chtěli jsme záruky, že vlastník pozemku s investičním záměrem souhlasí, protože jedině vlastník pozemku může poskytnout záruky.

Co tedy stažení žádosti o změně územního plánu v praxi znamená?

Tím, že vlastník stáhl žádost, nebude zastupitelstvo města o změně územního plánu rozhodovat, pouze tuto informaci vezme na vědomí.

Jinými slovy – obří fotovoltaická elektrárna se na tomto zemědělském pozemku stavět nebude. Investiční záměr zvedl v Boru vlnu emotivních diskusí. Řada lidí nesouhlasila, byli ale také lidé, kteří projekt podporovali. Co vy osobně výsledku říkáte?

Osobně si myslím, že bylo velmi správné všechny návrhy a záměry podrobně prověřovat a řešit veškeré nabídky investora. Včetně veškerých následných záruk. Proto bych chtěl občanům poděkovat, že se zapojili do diskuse a pomohli tak zastupitelům obhájit názor. Zastupitelům děkuji také za to, že se nenechali ovlivnit, protože jednali pod obrovským tlakem, a vydrželi tuto věc posuzovat rozumně. Z událostí kolem tohoto záměru vyplynulo, že jakýkoli projekt takového zásadního významu je potřeba prozkoumat důkladně a ne se rozhodovat pod tlakem.

Proti stavbě fotovoltaické elektrárny kolovala Borskem petice, objevila se také anketa na podporu projektu. Jak s těmito dokumenty nyní naložíte?

Požádám obě strany o předložení těchto dokumentů, aby si radnice udělala obrázek o tom, jaký měli obyvatelé na projekt názor.

Autor: Jiří Kohout

16.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš a Ladislav Hudlerovi na mistrovství světa v Irsku a spolu s dalšími členy týmu EH Security System na základně v Tachově. Foto: Deník/Jiří Kohout a Archiv L. Hudlera
12

FOTO: Hudlerové přivezli z Irska úctyhodnou sbírku medailí

Žáci 1. třídy Základní školy Mánesova Stříbro, s třídní učitelkou Hanou Kalistovou a asistentkou pedagoga Pavlou VavřičkovouMohamed Omar Badawy, David Bacher, Milena Bojdová, Marie Eliška Čečková, Alex Eremiáš, Hana Heřmanová, Natálie Jonášová, Nelly Kais

NAŠI PRVŇÁČCI: dnes představujeme prvňáčky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře

Hokejisté Tachova nastoupí doma

Tachov – Po úvodním utkání krajské ligy mužů v ledním hokeji, nastoupí Tachov v dalším kole poprvé v nové sezoně na domácím ledě.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Stříbro – Od začátku září mají v Základní škole Mánesova Stříbro, kromě první třídy, ještě jednu první třídu, a to přípravnou. Jako jediné základní škole na Tachovsku se jí zde díky zájmu rodičů podařilo zřídit.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman dorazil do Plzně v dobré náladě

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

ZMĚNA: Výlov Regentu začne v pátek, termín ale může ovlivnit teplé počasí

Chodová Planá - Rybářství rozhodlo o změně, výlov Regentu začne nejspíše až v pátek, pokačovat se bude v sobotu. I tento termín není podle rybářů definitivní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení