Je také dědečkem se čtyřmi vnuky, kdy nejstarší chodí do druhé třídy a nejmladšímu budou roky tři. Od školky až po devátou třídu základní školy pobýval Ctirad Hirš v Chodové Plané, poté vystudoval čtyřletou střední školu ve Stříbře. Vojančil prvním rokem v Mikulově a druhým v Tachově. S jakými cíli a předsevzetími se ujal pomyslného chodovoplánského kormidla vyprávěl Deníku.

Popište čtenářům Deníku vaše cíle ve funkci starosty Chodové Plané.

Kandidoval jsem s několika cíli, o nichž si myslím, že jsou realizovatelné, a že je možné je splnit. Mám teď příležitost a chtěl bych pomoci vyřešit problémy kolem pozemků, neboť se v tomto pohybuji už nějakých dvacet let. Bylo by dobré tu naší malebnou vísku popostrčit o kousek dál. Už předchozí období bylo zaměřeno na sport či lázeňství. Ale odhodlání zrealizovat projekt ohledně lázeňství v Chodové Plané je podle mne tak trochu krokem vedle. Tedy alespoň v tom rozsahu, který se zde připravoval. Dnes v krizové době je lepší tento projekt odložit. Ale myšlenka to určitě špatná není, jen doba těmto velkým věcem moc nepřeje.

Rozhodující a hlavní věcí, kterou zde vidím, je problém sídliště. V zimě se nedá pořádně prohrnout, špatně se tam parkuje. Chtěl bych připravit dopravní studii, která zmíněné a další problémy bude řešit. Ve dvou či třech etapách je možné postupně tento krok zrealizovat. Pokusím se získat dotace z fondů určených k obnově obcí, abychom mohli našim občanům vylepšit okolí jejich bydliště. Další, a to již konkrétní věcí, která by měla příští rok skončit, je zasíťování pozemků na Slovanech II. Sice to bude stát nemalé finanční prostředky, ale je to základ pro další etapu rozvoje bydlení v obci. Pro zájemce je stanovena cena šest set padesát korun za metr čtvereční. Do konce letošního roku budou ukončeny práce na příjezdových a ostatních komunikacích a od května příštího roku bychom chtěli stavební parcely začít prodávat.

Jaký je váš osobní vztah k městysu?

Jsem rodák z Chodové Plané, na obec nedám dopustit, líbí se mi zdejší prostředí a pohoda a opravdu mě váže rodná hrouda.

Co je nového s přípravou silničního obchvatu?

V současné době je tento projekt pozastaven z toho důvodu, že záležitost projednává krajský úřad. Vše se může ale změnit a pak by se obci opravdu dost ulevilo. Je pravda, že ten obchvat už se buduje čtyřicet let a zatím nic není. Sliby byly různé a pořád se to jen strká do dálky, což je škoda. To je jedna z věcí, kterou bych chtěl popostrčit kupředu. Jsou zde nějaké spory, zda východní nebo západní varianta. Ta východní je sice dále v řešení, ale pokud by to šlo, tak západní mi přijde výhodnější. To v každém případě, ale jde o čas a o občany. Ti, co bydlí u silnice, tak jim praskají domy. Je s tím dost velký problém.

Jak dlouho se úzce setkáváte s komunální politikou?

Toto je moje čtvrté volební období. Začínal jsem dvě volební období jako radní, zastupitel a nyní jako starosta.

Na internetových stránkách Chodové Plané je také návštěvní kniha, kde mohou veřejně obyvatelé diskutovat. Jenže musí být zaregistrováni. Uvolníte diskuzi i pro anonymní přispěvovatele?

Probíhaly tam různé, až nechutné diskuze, které napadaly bývalé radní. Myslím si, že by se každý měl pod takovou věc podepsat. Osobně by mi ale nevadilo odblokování diskuze pro anonymní příspěvky. Já s tím problém nemám, i když už jsem taky třeba někomu šlápnul na palec. Tak to v té politice chodí. Z druhé strany tam ale byly debaty, které nemají se slušným chováním nic společného. Zatím to tedy zůstane tak, jak to je.

Co děláte a budete ještě dnes v pondělí dělat?

Ráno jsem měl jednání na Lukru s panem Krištofem. Chystám se na jednání se zástupcem ze sdružení z Michalových Hor a nevím, kdo ještě přijde. Denně se zde vystřídá několik návštěv obyvatel i zástupců firem. Také se chystám na základě volebních programů v nejbližší době připravit studii, co je vše možné udělat pro Chodovou Planou za ty nadcházející čtyři roky.

Jak vypadá situace s výstavbou sociálních bytů?

Vše je limitováno penězi. Chtěli jsme žádat o dotace pro nadstavbu nad hasičárnou, kde by mělo být pět sociálních bytů. Zatím nemáme na dofinancování, tak se to bude muset asi o rok odložit.

Bude se u Chodové Plané stavět bioplynová stanice? Jaká je teď situace?

V prostoru bývalé drůbežárny byly koupeny pozemky od lidí, kteří tam bydlí, bylo s nimi vše předjednáno a po územním řízení se najednou proti bioplynové stanici objevila petice. Nejnovější informace je ale tato. Teď jsem byl u pana Krištofa, tak mi sdělil, že do stavby bioplynové stanice nejde. Možná, jestli někdy někdo, ale on teď ne. Protože jsem zemědělec, tak mně to i zajímá a bioplynové stanice znám. Když jsou udělané dobře, tak ani nevíte, že tam je. Špatně udělané ale mohou být problémem.

Nač byste nalákal turisty do Chodové Plané?

Na prvním místě je zde Chodovar, který zde má vybudované zázemí pro turisty. Máme také dobře vybavený sportovní areál. Pěkné máme nově zrekonstruované náměstí s kašnou a pěší turisté mohou využít našeho zámeckého parku.