Přestavbou starého bývalého teletníku vzniknou čtyři byty. „Zatím se vše připravuje a buduje. Práce na bytech je ještě dost, ale koncem léta počítáme s otevřením Juráška,“ poukázala Malíková, která sedm let pracovala v pobočce krizového centra a měsíce v zařízení Klokánek. „Děti k ní neodmyslitelně patří, ale obávala se, zda by sama zvládla založení a provoz našeho zařízení. Proto jsem se nabídla s pomocí, mám děti také ráda a vidím v tom i své poslaní,“ popsala Berkyová vznik myšlenky sociálního centra nedaleko Stříbra.

Obě ženy po domluvě společně začaly hledat vhodný objekt, a ten našly právě v malé obci na návsi. Únehle, ležící pár kilometrů od Stříbra, se tak v brzké době rozrostou až o čtyři nové rodiny, které budou dočasně pečovat o děti. Jurášek se bude moci pyšnit něčím navíc, oproti podobným zařízením. „Chceme, aby děti vychovávali společně tety a také strýcové. Tety by svoji práci dělaly na plný pracovní úvazek a strýcové na částečný. Muž k rodině patří, pro děti je to také důležité,“ popsala Malíková.

O financování zařízení se postará několik zdrojů. Jedním z nich budou sponzoři. „Když vědí, na jakou konkrétní věc jdou peníze a není to anonymní, tak jsou ochotni spolupracovat,“ popsala Malíková své zkušenosti s dárci. Dalším zdrojen bude stát, který vyplácí dávky na děti a Krajský úřad v Plzni. „Ten budeme žádat o podporu a také snad získáme dotace z Evropské Unie,“ vysvětlila, kde bude Jurášek získávat peníze na provoz.

Děti, které se do Juraška dostanou, mohou počítat i s pomocí únehelských obyvatel. „Je zde paní, která se věnuje canisterapii a nabídla nám spolupráci. Canisterapie má vliv na psychologickou a sociálně integrační stránku člověka. Kontakt se psem představuje účinné rozptýlení, které zrovna tyto děti budou jistě potřebovat,“ myslí si Berkyová.

Práce na Juráškovi jsou v plném proudu, na organizátorky však čeká ještě jedna, neméně důležitá věc. „Potřebujeme nějaké pěkné logo. Myslíme si, že by nám jej mohly nakreslit děti, a proto vyhlašujeme výtvarnou soutěž. Je pro všechny jednotlivce i skupiny či třídy, od pátých do sedmých ročníků. Nejlepší logo vybere čtyřčlenná porota plzeňských výtvarníků a grafiků. Děti nám své výtvory mohou posílat do 15. dubna,“ uvedly zřizovatelky Juráška.

Jurášek vyhlásil soutěž, hledá logo

Zapojte se do soutěže o nejvhodnější logo pro zařízení Jurášek, které vzniká v obci Únehle. Jurášek žádá žáky 5. až 7. tříd základních škol o spolupráci na vytvoření loga. Grafické návrhy mohou školy shromažďovat do 15. dubna a zástupce Juráška si je po telefonické dohodě vyzvedne. Telefon: 605299143.

Vaše výtvarné návrhy loga můžete zaslat také ZDE >>>

Po zkompletování všech návrhů bude vyhlášena vernisáž, kde zástupci sociálního zařízení předají věcné dary pro pět nejlepších návrhů. Jeden z nich bude předán grafikovi ke konečnému zrealizování. Jurášek je zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Čtyři nově vznikající byty nabídnou okamžitou pomoc dětem v sociální nouzi. Jurášek nebude sloužit jako dětský domov, ale jen přechodně pomůže, než se děti dostanou zpět do rodiny.