VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K létu patří rozkvetlé hvozdíky

Tachovsko – Na konci jara a prakticky po celé léto – až po léto zvané „babí“ – zdobí přírodu Tachovska květy tří druhů hvozdíků.

2.8.2011
SDÍLEJ:

Hvozdík křovištní.Foto: Miroslav Trégler

Jde o hvozdík kropenatý, hvozdík kartouzek a hvozdík křovištní. Další druhy aktuálně z našeho regionu neznám, i když bych si je tu přál nalézt. Například ozdobný hvozdík pyšný …

Začnu tím nejběžnějším a to je hvozdík kropenatý (Dianthus deltoides), lidově též zvaný „slzičky“. Jak již název napovídá, jsou karmínové či nachové květy drobně bíle tečkované. Květonosné lodyhy jsou vidličnatě větvené a dosahují výšky několika decimetrů. Hvozdík kropenatý roste na živinami chudých loukách, na lesních lemech, podél cest a podobně. Kvete od června do října a roste po celém území okresu.

Vzácnější hvozdík kartouzek (Dianthus carthusianorum) je vázán na teplejší místa a tak ho lze na Tachovsku objevit zejména na skalách v údolí Mže a některých přítoků, případně na jiných dostatečně vyhřátých místech. Můžete ho vidět například na skalním defilé u Svojšína, o němž jsem již psal. Hvozdík kartouzek je vyšší než předešlý druh, červené květy má nahlučeny ve vrcholových svazečcích. Kvete nejčastěji od června do září.

Hvozdík křovištní (Dianthus seguieri) je druhem světlých lesů (u nás zejména borových) a křovin a roste i v některých lučních společenstvech. Ze všech tří popisovaných hvozdíků má největší květy, barva je růžová až červená. V tachovském okrese ho najdete například na Sedmihoří a na Stříbrsku. Hvozdík křovištní je zvláště chráněným druhem v kategorii ohrožený.

Hvozdík sivý (Dianthus gratianopolitanus) je též chráněným druhem a to dokonce v kategorii silně ohrožený. Z území Tachovska jej neznám, taktéž Petr Mudra, s nímž jsem věc konzultoval. Nicméně historické i současné výskyty tohoto hvozdíku jsou vázány na údolí Mže a to do míst zatopených přehradní nádrží Hracholusky, již za „okresními humny“. Těžko lze se stoprocentní jistotou vyvrátit jeho nález o něco výše proti proudu, proto se o něm zmiňuji.

A již v úvodu zmíněný hvozdík pyšný (Dianthus superbus)? Ten je znám z Chebska i Domažlicka, z našeho regionu bohužel nikoli. Pěkná populace je nedaleko Mariánských Lázní ve Slavkovském lese v přírodní rezervaci Mokřady pod Vlčkem. Tam roste společně s hvozdíkem křovištním i hvozdíkem kropenatým.

Miroslav Trégler

2.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení