„Nový plán navrhuje plochy pro bydlení, výrobu, veřejně prospěšné stavby i zeleň,“ vysvětlila za karlovarskou projekční kancelář, která návrh územního plánu zpracovávala, Alexandra Kasková.

Pokud by například město využilo všechny plochy, které navrhuje územní plán k bydlení, přibylo by formou bytové nebo individuální výstavby v příštích patnácti letech až třináct set nových bytů a počet obyvatel Tachova by se teoreticky mohl přiblížit k šestnácti titsícům.

Celkem navrhuje územní plán téměř 328 hektarů rozvojových přestavbových ploch, z toho je například kolem šedesáti hektyrů navrhovaných pro výrobu a průmysl, čtyři hektary pro fotovoltaické elektrárny.

„V novém návrhu územního plánu je zanesen severovýchodní obchvat Tachova, a to jeho nové řešení, už mimo Vilémov,“ vysvětlila Kasková s tím, že dokument navrhuje další odlehčovací komunikaci, a to na jižním okraji města. Tato komunikace by měla spojovat výpadovku na Novou Hospodu se silnicí na Dlouhý Újezd.

V návrhu územního plánu jsou zapracována rovněž protipovodňová a retenční opatření, řeší se v něm opatření na záchranu přírodních hodnot, systém protierozních opatření, revitalizace některých vodních toků. Návrh územního plánu již prošel vyhodnocením vlivu na životní prostředí.

Při pondělním projednání se sešlo několik námitek a připomínek, většinou k charakteru využití některých pozemků. Připomínky budou do návrhu územního plánu zapracovány.

Například Český svaz ochránců přírody navrhuje ponechat v současné podobě pás v severozápadní části, kde se počítá se zástavbou pro bydlení i výrobu. Dále navrhují ochránci přírody ponechat bez navrhované zástavby některé menší lokality v okolí tachovské Rokle.

Návrh územního plánu rovněž řeší osady náležející k Tachovu. V některých se počítá s dostavbou proluk, jiné, například Bíletín, jsou prakticky beze změn.

Návrh územního plánu projednají po zapracování námitek a připomínek zastupitelé města.