Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K vodní nádrži Lučina na Mži lze jít i navzdory bílé zimě

Tachov – Miroslav Trégler: Krajinu kolem vodní nádrže Lučina na Mži jsem si zamiloval.

19.1.2010 1
SDÍLEJ:

Přehrada LučinaFoto: Miroslav Trégler

Pro její malebnost, zákoutí i celky, pro její dostupnost. Toulám se tudy zejména na podzim a na jaře, kdy barvy dají nejvíce vyniknout struktuře mezí, lesů a luk. A hladina „jezera“ ještě – nebo již – nezamrzlá leskne se v nízkém slunci. Toulám se tudy rád v předjaří, kdy řeka i potoky přeplněny vodami z tajícího Českého lesa hučí po dnech údolí.

Asi by se slušelo pro začátek zmíněnou krajinu nějak představit. Ale opravdu jen stručně, budeme se sem totiž vracet. Kde začít? Třeba na jihu, u roztroušených stavení osady Kameničky pod lukami korunovanými opraveným milířským kostelem sv. Petra a Pavla a vrchem Javořinou (691,9 m). Po směru hodinových ručiček leží ve svahu Oborského vrchu (656 m) ves Obora, za Mží pak Dolní a Horní Výšina. Vrchy Zelený (620 m) a Dvorský (593, 7 m) svírají mezi sebou ves Svobodku. Ze skály pod druhým z jmenovaných vrchů vyrůstá přehradní hráz. Od ní stoupá silnička kolem Mýtského kopce (594,1 m) do Mýta. A Mže? Nad přehradou divoký hnědý lesní potok s peřejemi, pod ní pak klidnější černá říčka, jež se velikým meandrem pod Vápencovým vrchem (588 m) prokousává ku Světcům.

Nedávno jsem udělal výjimku a navzdory povídání v úvodu se vypravil k přehradě v zimě. Pěšky Aglainým údolím ze Světců. Bylo lednové odpoledne a teplota hodně pod nulou. Z řeky stoupaly páry a mráz obalil stromy silnou námrazou. Svět kolem se stal šedobílým. Pravda, čekal jsem na řece více ledu a také kvůli tomu nesl sebou stativ, ale i tak vypadala Mže dosti studeně. Rozhodně bych do ní nevlezl. Ztuhlým lesem tu a tam prolétla sýkora. Milý obrázek. Z lidí jsem však asi jediný, koho napadlo jít v takovém počasí do přírody.

Přehrada byla zamrzlá, zasněžená. Rád bych se sklouznul, ale respektoval jsem zákaz vstupu na hladinu. Pořídil jsem z hráze nějaké fotografie. Nevím, nevím, jestli i na hráz neplatí zákaz vstupu? Pokud ano, omlouvám se za svoji zvědavost. Pokračuji do Mýta již zmíněnou silničkou a vzpomínám si – uprostřed nejchladnější části roku – na léto, kdy okolní borové lesy byly plné hub a borůvek. Již ukončená těžba na Mýtském kopci odkryla působivou strukturu horniny zvané amfibolit, některé kamenné bloky z lomu doputovaly až do koryta Lužního potoka.

Na Lužním potoce pod vsí leží Mýtský mlýn a před ním u božích muk roste pravidelně a hustě větvený javor klen. Jde o památný strom „Klen u Mýtského mlýna“ s obvodem kmene přes 4 m. Několik drobných sakrálních památek je asi to nejzajímavější, co Mýto poutníkovi v mrazivém dni nabídne. Při silnici do Tachova, přibližně v polovině cesty, je zasazen poměrně mohutný smírčí kříž. Právě kvůli němu jsem hned za Mýtem neodbočil společně se zelenou turistickou cestou doleva. Improvizoval jsem a trochu bloudil v šerých lesích na Vápencovém vrchu. K autu ve Světcích jsem dorazil za tmy a promrzlý na kost, ale spokojený s krásně prožitým všedním odpolednem. A s námětem na článek v hlavě.

Miroslav Trégler

19.1.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov.
8

ZMĚNA: Výlov Regentu začíná až v pátek

Okresní derby mezi Planou a Borem vyhráli hosté, Planá je poslední

Tachovsko – Fotbalisté první krajské soutěže, 1.B třídy, mají za sebou další zápasy. Ty přinesly zajímavé duely a padaly pěkné branky.

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

Plzeň - Čtyři prezidentské návštěvy stály hejtmanství už 1,3 milionu korun. 

Uzavírka Bělojarské ulice bude pouze částečná

Tachov – Už včera začala částečná uzavírka jedné z velmi frekventovaných ulic v Tachově, a to Bělojarské ulice, která je hlavní dopravní tepnou na sídliště Východ.

Naši prvňáci už ve středu v Tachovském deníku, představíme ZŠ Mánesova

Tachovsko - Ve středu 18. října najdete v Tachovském deníku prvňáky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení