Konal se totiž další ročník Bezdružického parního léta, který navštívilo několik stovek návštěvníků – cestujících. Vlakem cestovala i rodina Antonína Drahka z Plzně.
„Tatínek má mašinky rád. Dokonce doma máme železniční trať, na které máme modely vlaků. Mě se jízdy vlakem moc líbí a tak nás tatínek vzal sebou. Ráno jsme vyjeli z Plzně a vystoupili jsme v Pňovanech, odtud jsme jeli starým motorovým vlakem a následně historickou párou,“ popsal zážitek devítiletý syn Petr.
Manželka ale viděla výhodu v něčem jiném. „Konečně jsme vyrazili společně s rodinou. Já i manžel jsme často v práci a tak je svátek, když můžeme o víkendu společně vyrazit na výlety,“dodala.
Cestující nebyli ochuzeni ani dobrodružství. Tedy kromě jízd samotných, pořadatelé přichystali scénku z dob první republiky.
Když se jeden ze spojů vracel z Cebivi zpět do Bezdružic, přepadli jej nadaleko Břetislavi lupiči. Ozbrojená ostraha vlaku, tedy četníci a vojáci v dobových uniformách však lupiče zpacifikovali. Padly i výstřely.
Střelba některé cestující vyděsila, netušili že jde sehranou scénku.
„Můžu vám říct, že jsem se pořádně vyděsila. S kamarádkou jsme si povídali a najednou se vlak zastaví, začne se střílet, někteří vykřikli. Pak jsem pochopila, že je to jen divadlo,“ uvedla Pavlína Dedičová.
Vlaky měly dříve jezdit až do Teplé. Trať ale nebyla nikdy dostavěna. Na to ale pořadatelé mysleli a z Bezdružic vyrážel historický autobus zvaný Ešelka, který jel přes Úterý, kolem tepelského kláštera až k nádraží a zpět.
Sobotu pak v centru dění, na bezdružickém nádraží u výtopny završila hudební formace Švejk – band. Hosté se také mohli občersvit ve stylovém bufetovém voze nebo se povozit v drezíně.
Pořadatelé, kterými je sdužení Plzeňská dráha však říkají, že vytvořit program tohoto typu není nijak lehké.
„Na něm jsme pracovali asi od listopadu. Pak sháníte sponzory a čekáte, zda lidé přijdou,“ uzavřel Plochý.