Nyní se na jím vytvořenou sochu sv. Jana Nepomuckého v životní velikosti těší obyvatelé Kladrub na Tachovsku. Kamenosochař Jiří Kouřil z Tuněchod patří díky své profesi mezi vyhledávané řemeslníky, oslovují ho obce, města, ale i soukromníci z celých Čech.

Vaše řemeslo nepatří mezi úplně běžné. Co Vás k práci kamenosochaře a dřevořezbáře přivedlo?

Od dětství jsem se věnoval výtvarné činnosti, kreslil jsem, maloval, modeloval. Byl to můj koníček a zůstal dodnes. Člověk by měl dělat, co ho baví a naplňuje, a když se jeho koníček stane jeho prací, tak může být ve své tvůrčí části života šťastný. Bydlel jsem v Plzni, kde jsem chodil jsem do lidové školy umění a když přišlo na lámání chleba, čím se budu učit po základní škole, měl jsem jasno a přihlásil jsem se na kamenosochařskou školu v Hořicích v Podkrkonoší.

Kde mohou lidé vidět vaše díla, co všechno vytváříte?

V mém portfoliu prací jsou sochy mé vlastní tvorby, kamenné i ze dřeva. Dále kopie soch a kamenných architektonických prvků. Také mě baví vytváření užitého umění a práce se dřevem, konkrétně dřevořezby. Veřejnost se může setkat s mými díly mimo jiné na plzeňském náměstí Republiky, zde je k vidění kopie erbu nad vchodem do budovy arcibiskupství. Dále pak Sochu Ježíše pastýře v životní velikosti, vytvořenou z mramoru, na hrobce arcibiskupství plzeňského hřbitova. Dělal jsem také repliku erbu v Ostrově nad Ohří na vstupní bráně do zámecké zahrady. Návštěvníci plzeňské zoo se setkávají s mými kamennými i dřevěnými sochami.

A na čem pracujete nyní?

V současné době tvořím sochu svatého Jana Nepomuckého v životní velikosti. Bude stát při silnici pod klášterem v části Pozorka v Kladrubech u Stříbra. Tato socha je nové dílo, není to kopie či replika, ale má vlastní tvorba. Bude vypadat tak, jak si ztvárnění svatého patrona představuji já. Před začátkem práce proběhlo spousta schůzek a jednání. Protože bude stát v památkové zóně, muselo ji schválit nejen Město Kladruby, které je zadavatelem zakázky, ale také památkáři. Ti při prvotních jednáních vyslovili podmínku, že socha musí mít barokní prvky a celá musí být zhotovena v barokním stylu.

A co ještě vás v letošním roce čeká?

Mám rozjednanou zakázku opět pro plzeňskou zoo. Jednak mne čeká zhotovení repliky totemového sloupu ze severozápadní Ameriky a pak socha vlka. Na obojí se velmi těším, mám rád věci, které jsou spojené s přírodou a navíc právě kultura a práce řezbářů ze severní Ameriky mě osobně velmi zajímá a je mi velmi blízká.

Jak trávíte volný čas, pokud tedy vůbec někdy nějaký máte?

Není ho opravdu mnoho, ale pokud to jde, tak jsem venku v přírodě. Anebo se synem objíždím závody, protože on se věnuje závodně vodnímu slalomu, tak mu dělám doprovod, servis a starám se o jeho zázemí v průběhu závodů.