Městu Stříbru tak po více než roce příprav a budování přibyla pomyslná zbraň v boji proti kriminalitě ve městě a veřejnému nepořádku. Radnice na úterní dopoledne svolala tiskovou konferenci za účasti představitelů vedení města, městské policie, Policie ČR a také Plzeňského kraje.

„Zatím jsme ukončili první etapu výstavby systému, ve které jsme pořídili celkem deset kamer. Další budou následovat,“ uvedl starosta města Bohuslav Červený. Všichni zúčastnění se shodli na tom, že od kamer v ulicích očekávají především zvýšení bezpečnosti. Podle policie se tak již stalo. „V dosavadním zkušebním provozu už kamery pomohly odhalit dva pachatele trestného činu a dva přestupce,“ uvedl ředitel územního Tachov Policie ČR Luděk Svoboda.

Kamery v první etapě monitorují především nejrizikovější oblasti města. „Jedná se samozřejmě o centrum města. Náměstí, ulici Mánesovu, Minoritské zahrady a další lokality. Kamery jsou umístěny například i na kruhovém objezdu,“ řekl Deníku vrchní strážník stříbrské městské policie Tomáš Sedlář.

„Prozatím je použito osm statických a dvě otočné kamery. Všechny jsou s vysokým rozlišením. Záznam z nich je uložen na serveru, kde se bude uchovávat dva týdny. V případě potřeby je možno záznam vyvolat a uložit na delší dobu,“ řekl při představování projektu pracovník městského úřadu Lukáš Novák. Systém tak nebude fungovat jako v Tachově, kde je provoz kamer nepřetržitě monitorován. „Ve Stříbře tomu tak zatím nebude. Vše záleží na financích, doplnil starosta Červený.

O financování akce se podělili Plzeňský kraj a město. Projekt za zhruba jeden milion šest set tisíc korun dotoval kraj milionem a jedním stem tisícem korun, zbytek zaplatilo město Stříbro.