Běžence zadržela cizinecká policie, řidič a jeho spolujezdec, kteří jsou maďarské národnosti, skončili v rukou tachovské policie.
V nákladním automobilu se nacházelo přesně 76 osob, z toho bylo 23 dětí.

„V současné době je kamión odstavený mimo dálnici v objektu Policie ČR, řidič a jeho spolujezdec byli zadrženi pro podezření ze spáchání trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice," informovala krajská policejní mluvčí Martina Kohoutová s tím, že jakmile bude zahájeno trestní stíhání obou mužů, bude policie zvažovat podání podnětu státnímu zástupci k návrhu na vzetí do vazby.

Běženci byli bez dokladů, policisté museli angažovat tlumočníky, aby mohli cizince vyslechnout. „Zjišťujeme jejich totožnost a státní příslušnost, zřejmě se jedná o občany Pákistánu, Afghánistánu a Sýrie. Následně budou umístěni do záchytného zařízení s volnou kapacitou," doplnila Kohoutová.

„Nyní probíhají úkony trestního řízení, také budeme zahajovat správní řízení. Na případu intenzivně pracujeme," dodala.

Kamion policisté zastavili na území obce Kostelec. „Informace o zadržení tak velkého počtu uprchlíků se ke mně dostala. Policie asi má taková zařízení, kde by se o tolik lidí postarala, ale kdybychom třeba byli požádáni my o pomoc, asi by s tím měla obec problém. Žádné zařízení pro to nemáme," uvedl starosta František Trhlík.