„Pohlídat nákladní dopravu na regionálních silnicích po vstupu naší republiky do Schengenu, bude úkolem krajských samospráv na české i německé straně,“ uvedl krajský radní Jiří Kalista . Na tom se shodl hejtman Petr Zimmermann se svými protějšky, prezidentem Horního Falcka Wolfgangem Kunertem a prezidentem Dolního Bavorska Heinzem Grunwaldem.

„Starostové obcí v pohraničí mají strach, že kamionová doprava enormně vzroste, proto chtějí představitelé regionů společně s nimi na konferenci řešit, kudy by se na regionálních silnicích mohly nákladní soupravy pustit,“ doplnil Kalista. Bavorská strana by podle něj například chtěla zvýšit tonáž přechodu v Železné Rudě. Tomu se česká strana zatím brání. Naopak připraven na mezinárodní dopravu je přechod v Železné na Bělsku.

„Určitě strach ze zvýšení kamionové dopravy nemám,“ říká bělský starosta Libor Picka. „Kdo má rozum, jezdí po dálnici. Řidiči kamionů většinou vědí, že je to lepší, než vyhledávat úzké a klikaté regionální silnice.“ Bavorsko je zatím proti otevření regionálního přechodu v Železné pro mezinárodní dopravu.