Modré obálky se soubory hlasovacích lístků pro blížící se volby do krajského zastupitelstva a do Senátu ČR dostávají v těchto dnech voliči do schránek. O mandát v zastupitelstvu Plzeňského kraje se bude 17. a 18. října ucházet celkem 595 lidí ze sedmnácti politických stran a subjektů. Z toho je jich 64 z Tachovska. O senátorské křeslo bojuje ve volebním obvodu číslo 3, který zahrnuje Chebsko a Tachovsko, sedm kandidátů. Tři z nich žijí na Tachovsku.
Největší zastoupení z Tachovska mají kandidátní listiny Strany důstojného života (13 lidí z 50 kandidátů) a Nezávislí demokraté (na kandidátce je 12 obyvatel Tachovska z celkových 45 uchazečů o přízeň voličů). Osm občanů Tachovska je na kandidátkách ČSSD, po sedmi na listině KSČM a koalice KDU-ČSL a SNK Evropští demokraté. ODS zapsala na kandidátní listinu šest obyvatel Tachovska, Strana zelených čtyři. Tři občané okresu jsou na kandidátce Koruny České, dva na listině Strany pro otevřenou společnost a po jednom Zelení a SPR-RSČ.

Několik občanů našeho okresu se dostalo na kandidátních listinách na některou z prvních tří pozic. Jediným lídrem z Tachovska je ale starostka Kladrub Svatava Štěrbová, která kandiduje za Stranu zelených. „Pokud se dostanu do krajského zastupitelstva, chtěla bych na základě svých zkušeností starostky Kladrub vnést více do zlepšení komunikace mezi krajem a starosty,“ řekla nám. Tachovsko je podle Štěrbové jednou z opomíjených oblastí. „To bych se také chtěla pokusit napravit,“ řekla nám kandidátka s tím, že také bude usilovat o vyvážení rozdílů mezi městy a venkovem. Na práci v krajském zastupitelstvu, pokud bude zvolena se těší.

Dvojkou je na seznamu KSČM František Podlipský z Boru. Ten již zkušenosti z práce v zastupitelstvu Plzeňského kraje má. „Mám na co navazovat. Snad budeme mít v novém zastupitelstvu více šancí hovořit do řízení kraje. I v uplynulém období jsme věci, o kterých jsme měli ověřeno, že jsou správné, podpořili,“ řekl nám. Na práci v novém zastupitelstvu se těší. „Doufám, že fakta a rozum zvítězí. Těším se i na nové kolegy,“ dodal Podplipský.
Trojkami jsou Pavel Kotva ze Starého Sedliště na kandidátce SDŽ a Václav Votava ze Stříbra za ČSSD. Několik obyvatel Tachovska je možné na seznamech kandidátů najít na dalších předních pozicích se šancí být zvolen do 45členného zastupitelstva Plzeňského kraje.