VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Reportáž: Kapelník Kadlec dostal obraz

Tachov – Dechový orchestr mladých, jako každý rok, přichystal Vánoční koncert. Do sálu Mže tak přilákal stovky posluchačů všech věkových kategorií. Jaká byla v sobotu nálada? Vypravili jsme se to zjistit.

15.12.2013
SDÍLEJ:

Dechový orchestr mladých při Vánočním koncertu v tachovské Mži.Foto: Josef Holek

Hosty vítá moderátorské duo Jaroslav Souhrada a Alena Kadlecová, kapelník a dirigent Josef Kadlec naleštil taktovku, koncert může začít. V sále by v okamžiku, kdy Kadlec zvedá obě ruce, byl slyšet i pád špendlíku.

Úvodní skladbou je Adeste Fideles, po ní následují Sinfonica Classica nebo Winter Wonderland. Každou z nich moderátoři okomentují nebo přidají perličky ze zákulisí.

Obecentsvo už je příjemně naladěno. A to už sálem zní Swearingenova Centuria a hned po ní Webberova Don´t cry For Me Argentina. Koncert dostává zajímavý švih, je neuvěřitelné, jak orchestr dokáže posluchače strhnout. Leckteří si chodidly klepou do rytmu, nezaznamenáváme u muzikantů žádné zaškobrtnutí. Orchestr ladí perfektně. Je znát, že členové už jsou zkušení matadoři.

Moderátorská dvojice Souhrada Kadlecová je noblesní, jen moderovat by mohla bez věčného čtení z papíru. Zkrátka, na autentičnosti to nepřidává a celkový dojem je pak až příliš umělý, strojený a na publikum to může působit tak, že jsou moderátoři nervózní, byť jedou podle předem napsaného scénáře. A když už se text nevejde do hlavy, chce to alespoň pultík, aby se rozevláté papíry zakryly. Přesuňme se od poznámky od notorického rýpala zpět k hudebníkům. Ti už si připravují noty na Thormeův The Christmas Song. Tady se na chvíli zastavme. V tomto případě bude totiž orchestr jaksi upozaděn, své místo v předních řadách si totiž zabírá Kateřina Prexlová a posluchačům servíruje delikátní sólo na alt saxofón. Následuje dlouhý potlesk, slečna Prexlová si ho rozhodně zaslouží.

Funiculi Funicula je název další skladby, kterou muzikanté vyšvihli se vší parádou.

Jaroslav Souhrada předstupuje před obecentsvo a slibuje, že další píseň bude stát doopravdy za to. „Bude to doslova maso," říká a významně zvedá obočí. A má pravdu, rock´n´rolový šlágr At the hop by na plese zvedal všechny ze židlí, bohužel, jsme na koncertě, takže si můžeme jen ťukat prsty o koleno. Z pódia se ale vytratila pětice muzikantek… A to už vybíhá z kuloárů v černých topech a růžových sukních a na rukou má černo-červené třásně. „Jsou to naše mažofretky," upozorňuje později Josef Kadlec. Pánské publikum je právem ohromeno, černé topy dělají své. I kapelník Kadlec dává jasně najevo, že holky tanec zvládly na jedničku.

Po tomto zpestření jsou vyzvání členové, kteří v tomto roce zvládli vysokoškolské studium. Tři hudebníci získali titul bakalář, jeden se dokonce stal doktorandem. Od kapelníka dostávají knihy.

Už před lety se stalo tradicí, že několikrát zmiňovaný kapelník Kadlec, získá od svých „svěřenců" dar. Jednou například dostal skotský kilt (jestli pod ním nosí spodky, jsme se raději neptali). Tentokrát si může na zeď pověsit obraz s namalovanými členy sboru. Ti jsou vyobrazení tak, aby bylo jasné, jaké kdo má přednosti, záliby, zápory nebo zaměstnání. Jeden z členů je tak například namalován v běhu – chodí totiž na zkoušky pozdě. Originální. „Vždycky mě tím dostanou," nebránil se Kadlec dojetí.

Blíží se závěr a ten patří koledám. Ačkoliv Josef Kadlec vybídne ke společnému zpěvu, zůstává publikum vlažné. Až když gestem naznačí, že by chtěl obecenstvo fakt slyšet, začnou ostatní zpívat.

Jelikož se kultura nedá dělat bez peněz, na závěr se museli po ramenou poplácat sponzoři.

A co čeká DOM příští rok? „Dáme přehlídku, soutěž orchestrů a budeme hostit soubory z chorvatské Korčuly a Itálie. Zahraniční cesta bude směřovat do Chorvatska nebo Řecka," uzavřel Kadlec.

Autor: Josef Holek

15.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení