Čtyřicet procent oslovených školáků druhého stupně z Tachovska utrácí své kapesné za cigarety. Vyplývá to z průzkumu, který prováděl Deník mezi školáky prvního a druhého stupně. „Měsíčně dostávám kapesné do dvou set korun a většinou je utrácím za jídlo a cigarety,“ řekla Deníku jedna z dívek. Za cigarety utrácejí své kapesné podle odpovědí v dotazníku vesměs dívky. Kapesné kolem dvou set korun je také nejčastější suma, kterou děti na měsíc dostávají.

„Je to optimální. Na prvním stupni by mělo dítě dostávat do dvou set korun měsíčně, na druhém kolem tří set. Takhle to děláme doma a vychází nám to,“ vyjádřil se ředitel Základní školy Tachov Zárečná Zdeněk Hnát. „Já jsem také nějaké kapesné dostával, už si nevzpomenu kolik to přesně bylo, ale vím, že jsem si něco spořil a něco jsem utrácel, většinou za sladkosti,“ dodal. Také mezi dětmi prvního stupně převládá kapesné do dvou set korun. „Já dostávám každý měsíc přes stovku a většinou si šetřím,“ uvedl jeden z oslovených chlapců.

Také mezi žáky prvního stupně utrácí část kapesného jedna z dívek za cigarety. „Dávat dětem kapesné doporučuji, dítě se pak naučí s penězi trochu hospodařit. Samozřejmě, že rodiče by měli mít přehled, za co jejich dítě peníze utrácí,“ vyjádřila se vedoucí Pedagogicko – psychologické poradny v Tachově Renata Hégrová. Částka se pak podle ní odvíjí od možností rodičů, měla by se ale pohybovat řádově v desítkách korun týdně.