VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kapesní kalendáře přitahují sběratele bez rozdílu věku

Stříbro - Sběratelství zažívá malou renesanci. Alespoň v některých svých oborech je patrný zájem mladých lidí.

20.1.2013
SDÍLEJ:

SETKÁNÍ GENERACÍ. Na burze kapesních kalendáříků se v přísálí kinosálu ve Stříbře sešli sběratelé. Nejmladší byla dvanáctiletá Zdena Bunková (na snímku s organizátorkou burzy a sběratelkou Marií Jindrovou) Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Zobrazují snad všechny oblasti lidské činnosti, poskytují náhledy do přírody, techniky i třeba vzdáleného vesmíru nebo hlubokého podzemí a to prostřednictvím fotografií i kreseb. Jedno mají společné, velikost takovou, že se bez problému vejdou do kapsy. Řeč je o kapesních kalendářích. Právě jejich sběratelé si dali sraz ve Stříbře na své burze. Podle organizátorů lze v poslední době vystopovat renesanci v rozmanitém světě sběratelů. Sbírá se cokoli a věk nehraje roli.

Nejmladší účastnicí sobotní sběratelské burzy byla Zdena Bunková, dvanáctiletá žákyně první třídy stříbrského gymnázia. „Sběratelství jsem zdědila po sestře Olině," řekla úvodem na burze dívka. Mnohý ze sběratelů se soustředí na jednotlivá témata, množství kalendářů se pohybuje v řádech stovek i tisíců kusů.

Ne jinak tomu je i u této žákyně. „Nejraději mám zvířata, přírodu. Naopak, do čeho bych nešla a co nesbírám,  jsou reklamní kalendáříky," popsala. „Kolik jich mám, ale neřeknu, nevím to přesně." Podle maminky Ivany jde u této začínající sběratelky přibližně o tři stovky.

Sobotní burza se konala v přísálí kinosálu stříbrského městského kulturního střediska (MKS). Nápad k pořádání podobných akcí vzešel z pracovního kolektivu MKS. „Víme od lidí, že každý něco sbírá. Poptali jsme se také mezi maminkami a dětmi. Právě děti nám pověděly, že například sběratelské obrázky nosí do škol, ale že to není ono," vysvětlila ředitelka MKS Stříbro Martina Sihelská. Došlo na sérii po sobě jdoucích rozmanitých burz. S návrhem na burzu týkající se konkrétně jen kalendáříků přišla Marie Jindrová.

Burza je o setkávání a výměně

„Lidé přijdou, podívají se a sběratelé přinesou hlavně své přebytky. Ty pak vyměňují, většinou kus za kus," sdělila Deníku dlouholetá sběratelka a jedna s organizátorek Marie Jindrová. „Každý sběratel má své téma a po něm vlastně jde, doplňuje si ho," pověděla dále Jindrová, jejíž nejstarší kalendáře do kapsy jsou staré téměř sto let.

To, že sběratelství není opomíjenou záležitostí, hovoří nejen návštěvy mladých lidí na burzách. „Samozřejmě záleží i na městech, jak se k tomu postaví. Někde počty sběratelů klesají, jinde stoupají. Ale mladí se o toto začínají v současnosti dost zajímat. Zjistili jsme to pozorováním na mnoha burzách," podotkla sběratelka.

Sobotní sběratelská burza byla ve Stříbře první, která se týkala kapesních kalendářů. Organizátoři se domluvili, že podobné burzy, se zaměřením na různé sběratelské aktivity, budou pokračovat v pravidelných intervalech.

Autor: Antonín Hříbal

20.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení