Na stavbu se přijeli podívat členové z Místní akční skupiny západ, aby posoudili pokroky na kapli. „Jde o jeden z kontrolních dnů. Protože jsme dostali jako jeden z pěti projektů na Tachovsku dotaci s Norských fondů, tak realizaci projektu jezdí posuzovat i lidé z MAS,“ vysvětlil starosta Kostelce František Trhlík.

Kaple má už velkou část rekostrukce za sebou. „Dělníci dokončili práce na vnější fasádě lodi a na krytině. Kříž je nově pozlacen. Zvenčí už chybí u lodě obložení soklu kamenným pískovcem,“ řekl starosta.

Uvnitř kaple momentálně pracuje pět restaurátorů na freskách. „Škoda, že se na nich zub času tak podepsal, největší škody ale zřejmě napáchala vnitřní vlhkost, díky které fresky opadaly,“ lituje nevratné části fresek pražská restaurátorka Markéta Pavlíková.

Aby se něco podobného neopakovalo, projednal František Trhlík s památkáři možnou variantu ochrany. „Nakonec jsme se shodli na tom, že bude nejlepší metodou odvětrání navrtání tří děr do trojúhelníku do stropu. Už dnes je vidět výsledek, kaple postupně dobře vysychá,“ řekl starosta.

Obyvatelé Ostrova stavbu neustále sledují. „To víte, my jsme tu rádi, že se někomu povedlo tu památku zachránit. Pro nás ve vsi je to krásná dominanta,“ řekla Zdeňka Pešíková z Ostrova. „Já osobně tyto stavby velmi obdivuji. Co mě však mrzí je to, že všechny fresky se už záchrany nedočkaly. Žiju tu čtyřiadvacet let, tehdy ještě u kaple stávala budova školy, která údajně dříve byla farou. Ale tu zbourali. Možná je to i lepší, aspoň je ta kaple teď všem pěkně na očích,“ myslí si Pešíková.

Zástupci obce by chtěli kapli otevřít veřejnosti v sobotu 25. září letošního roku, kdy se bude v Ostrově konat tradiční pouť. „Ten den bychom ji rádi lidem předali. Předpokládáme, že kaple bude hojně využívaná pro oslavy nejen církevních, ale i vánočních a velikonočních svátků, nabízí se zde také využití pro komorní koncerty a výstavy. Díky tomu by se zde mohl zvýšit pohyb turistů, vždyť Ostrov leží také na panevropské cyklotrase, která vede z Prahy do Paříže. Dalším lákadlem by mohlo být nalezené staré harmonium a varhany. Varhany jsou dočasně přemístěny do depozitáře v kladrubském klášteře, kde čekají na pozdější renovaci a harmonium je právě u restaurátora v Německu. Obec na jeho opravy vyčlenila stodeset tisíc korun,“ dodal starosta František Trhlík.