Rybářům se letos podle prvních odhadů podaří z tohoto rybníku vylovit více ryb, než tomu bylo v předešlých letech. Deníku to uvedl vedoucí borského střediska společnosti Klatovské rybářství Jiří Lipka. „Zatím jsme vylovili kolem dvou set dvaceti metráků ryb. Počítáme, že celkově to bude více než tři sta metráků," řekl. „Je to více, než při posledním výlovu tohoto rybníku před dvěma lety," dodal. Rybáři ve čtvrtek lovili kapry, amury, štiky a líny. Podle Lipky poputuje z Liščího rybníku převážná většina ryb do sousedního Německa. „Čeští spotřebitelé preferují o trochu větší ryby, kolem dvou kilogramů. Ty, které lovíme dnes, jsou o něco menší, přibližně od 1,3 do 1,8 kilogramu."

Podle Lipky také mírně stoupá zájem veřejnosti o nákup čerstvých ryb přímo u výlovu. „Tento zájem registrujeme. Kilogram prodáváme při výlovu za šedesát korun," uvedl dále vedoucí střediska. Klatovští rybáři, kteří jen na Tachovsku obhospodařují zhruba stovku rybníků, připravují již tradiční prodej ryb těsně před Vánoci. „Ryby budeme prodávat na našich sádkách a také v Tachově. Tam už cena bude o trochu vyšší, než byla dnes."

V letošním roce se klatovští rybáři ještě mají co ohánět. „Máme stanoven plán vylovit na Tachovsku dvě stě deset tun ryb. Příštím rybníkem, který čeká výlov, je rybník Modrý," doplnil Jiří Lipka.

Deníku se také vyjádřil Petr Votípka, který je výrobním náměstkem Klatovského rybářství.

„Jsem velice spokojen, kolik ryb se na tomto rybníku jednou za dva roky vyloví. Přeci je to jeden z největších rybníků zde na Tachovsku," uvedl Votípka.

Protože se energie a náklady celkově neustále zvyšují, zeptali jsme se, zda se to odrazí nějakým způsobem u prodeje ryb. „Oproti minulým letům vzrostly náklady o patnáct procent. Což dělá na jedné rybě zdražení přibližně o pět korun," řekl.

„Více stojí nejen nafta, ale hlavně krmení," uvedl dále.

Na výlov Liščího rybníku se přišla podívat také veřejnost, která si mohla koupit ryby na hrázi. Ale přijeli i lidé jen tak na podívanou. A nebyli jen z Tachovska. Mezi diváky jsme potkali také lidi z Plzně, Děčína, nebo Prahy.

„Přijeli jsme se sem s rodinou podívat, protože máme rádi tu atmosféru. Je to taková pohoda. Setkáme se se známými lidmi, máme možnost si popovídat a na chvilku se zastavit. K tomu tady vaří výborný svařák," řekla Deníku Ivana Formánková, která dorazila až z Děčína.

„Neměli jsme dneska dopoledne co dělat a dozvěděli jsme se, že je zde na Liščím rybníku výlov, tak jsme sedli do auta a jsme tady. Je to docela zajímavá podívaná. Například to stahování ryb sítěmi," popsal Jiří Blažek z Boru.

Lukáš Hilpert