Vesnici u Moravské Třebové navštěvuje už několik let.

Jak jste se ze západních Čech dostal k odchytu psů v Třebařově?

S obcí Třebařov spolupracuji už třetí rok. Mají problém s volně pobíhajícími psy. Místní lidé nereagují na vyhlášku obce, která je závazná. Starosta odchytem chrání obec a hlavně lidi, aby nedošlo třeba k napadení dětí některým ze psů. Obec má se mnou sepsanou smlouvu. Když je potřeba, starosta zavolá a já přijedu. Mezitím domluví umístění psů v útulku, většinou v Lanškrouně. V loňském roce jsem v Třebařově odchytil osm psů, z toho pouze jeden zůstal v útulku. Majitelé si pejsky vyzvedli. Od té doby, co do vesnice jezdím, si lidé svoje psy více hlídají a nenechávají je pobíhat po vsi.

Jaké psy jste v Třebařově chytal?

Jedná se většinou o psy, které ráno majitelé pustí a když přijdou z práce, tak je zavolají, aby šli domů. Pak se tam pohybují také psi, které někdo vyhodí nebo se zaběhnou z jiné obce. Mimo jiné jsem tentokrát chytal psy, kteří se motali kolem háravé feny labradora. Oba byli agresivní, protože tu fenu chránili.

Co potřebujete k odchytu zvířat?

Hlavně zkušenosti. Co se týče ochranných pomůcek, mám odchytovou tyč na psy, vodítka, obojky, vozík s přepravní bednou. Jsem proti uspávání, spíše je chytám na salám, vozím s sebou konzervy, syrové maso. Pes se nejdříve bojí, štěká, běhá kolem. Dám mu misku. On se nažere. Většinou pak za mnou přijde sám. Pohladím ho. Mám už takové finty. Nepoužívám obojky na psy. Jen udělám smyčku a on se do ní chytne. Pokud je to rotvajler, který jde tvrdě, pak je lepší psa přispat. Máme narkotizační pušku i foukačku. Agresivní psi se musí uspat ve spolupráci s veterinářem.

Když se zvířata nebo ptáci dají při převozu do beden nebo do pytlů, není to pro ně nebezpečné?

Z krabice zvíře na člověka nevidí. A to je dobře. Nestresuje se, nepoláme se. Je ve tmě, v klidu. Třeba labutě, když se strčí do pytle, tak se zklidní. V převozní bedně si zvířata lehnou. Čím menší prostor, tím lepší. I když se převážejí zvířata z Afriky, dávají je do beden, aby byla klidná.

Jezdíte ve svitavském okrese ještě do nějaké jiné obce?

Zatím ne. Kdyby měly zájem i jiné obce, tak ta možnost tu je. Stačí, když se spojí se starostou Třebařova. Při cestě bych udělal odchyty i pro okolní obce a města. Zabývám se odchytem domácích zvířat, například psů, koček, koní, krav. U nás, v západních Čechách, mě už znají. Zvou mě starostové obcí, policie státní i městská. Jezdím po celé republice.

Plánoval jste i zahraniční výjezdy?

Byl jsem pozvaný na natáčení do Afriky, ale nejel jsem. Něco mi do toho přišlo. Měl jsem jet také do Mexika. Jenže si nemůžu dovolit třeba na měsíc odjet.

Napadlo vás nějaké zvíře?

Samozřejmě. Za dobu, co tuto práci dělám, mě dvakrát kousnul pes. Bylo to víceméně mojí hloupostí. Jednou jsem dovezl nového psa do útulku v Tachově. Když jsem mu dával krmení, tak mi prokousl ruku. Neznal jsem ho, on neznal mě a zaútočil. Při nějaké akci mě stačil cvaknout ještě jiný pes.

Máte ze své praxe nějaké zajímavé zážitky?

Někdy se při odchytu i pobavím. Chytal jsem klokana, kočkodana. Kočkodan se jmenoval Víťa. Majitelka ho měla na lanku, časem mu ztrouchnivěl oboječek a prasknul. Opičák běhal naštěstí jen po domku. Vzal si krmení z ruky, ale nenechal si nasadit nový obojek. Chtěl jsem ho odchytit do sítě, ale paní měla strach, že by byl agresivní, že by je pak mohl i pokousat. Foukačkou jsme ho přispali. Opičák dostal nový obojek. Pak jsem mu koupil pamlsky. Opice mají rády moučné červíky a oříšky. Když mám cestu kolem, tak se tam stavím a na Víťu se podívám. Jednou jsme chytali klokana rudokrkého. Ve čtyři hodiny ráno mi volali policisté. Dva mládenci, kteří šli ze zábavy, viděli na poli klokana. Ptal jsem se, kolik toho vypili, že vidí klokana. A on tam byl. Hlásili to pak ale i jiní lidé. Vzbudil jsem dceru a říkal jsem jí, o co jde. Sedla do auta, vzala s sebou nějaké sušenky. Na místě, ve vzdálenosti asi dvaceti metrů, se na nás díval klokan. Připravovali jsme si věci, abychom ho mohli chytit. Dcera vybalovala tatranku, že mu kousek dá. Jak šustila obalem, klokan přiskákal, kousek si vzal. Chytil jsem ho do podběráku, takže jsme ho ani uspávat nemuseli. Dali jsme ho do pytle a odvezli do stanice. Během dne volal majitel, že se mu ztratil. Lidé mají doma různá zvířata. Jeden člověk v Černošíně má dokonce v bytě krokodýla. Na burze si koupil mládě, že bude mít maximálně metr. Zatím už je třímetrový. Zařídil se podle krokodýla. V obýváku mu vyzdil terárium, udělal mu tam bazén, vodu čistí přes speciální filtry. A krmí ho kuřaty. Spoustu let spolupracuji s Václavem Chaloupkem, který točí večerníčky. Do večerníčků mu dodávám volně žijící zvířátka na natáčení. Měl tam také medvědy Honzíka s Eliškou. Když měli půl roku a byli jsme s nimi s dcerou na procházce, tak Eliška kousla dceru do zad. Měla modřinu jak dlaň. Říkal jsem jí: „Karoli, nebreč, koho jen tak kousne medvěd?“ Dcera mi hodně pomáhá. Má to v genech. V Českých Budějovicích nyní studuje veterinu.

Jak dlouho se této práci věnujete?

Co se týče záchranné stanice, tak v pondělí oslavíme deset let. Máme připravenou vernisáž k výstavě fotografií. Uvede ji můj kamarád Zdeněk Srstka, který za mnou často jezdí. Je to připravené hlavně pro děti ze škol. Jinak zvířátka mám rád odmala. Už na základní škole se mnou měli problémy. Míval jsem po kapsách myši a vrabčáky. Býval jsem samá poznámka. Díky tomu, že jsem odmalinka dělal kynologii, jsem se na vojně dostal k pohraniční stráži na chovnou stanici, kde jsme cvičili psy. To, co jsem se na vojně naučil, to mi dalo hodně do života. V dnešní době musí člověk několik let studovat, aby získal takové vědomosti. V kynologii jsem pokračoval i potom. Baví mě to celý můj život. Doma mám pět psů, od německého ovčáka, přes labradora po jezevčíka. To je desetiměsíční štěně Dorotka. Vloni nám umřela osmiletá jezevčice Kačenka, která byla známá i tím, že kojila zajíčky, veverky, i prase divoké. Přitom sama nikdy neměla svoje štěňata. Když jsem dovezl nějaké mládě, tak se jí do hodiny udělalo mléko a byla schopná pomoci ta zvířátka vypiplat. Dorotka by měla být její nástupkyní. Vozíme ji všude s sebou i na odchyty. Když se zaběhlý pejsek bojí, tak ji pustím. On si ji oňuchává, nereaguje na mě. Mám tak lepší možnost ho chytit.

Po kom jste zdědil zájem o zvířata?

Rodiče mi říkali, že jsem tuto zálibu podědil po bratrovi mé maminky. Ten prý domů donesl všechno možné. A já vlastně taky. Nevadí mi ani hadi. Chytal jsem i zmiji růžkatou, nejjedovatější zmiji v Evropě. U nás se naštěstí nevyskytuje. Chovatel ji vloni v dubnu vyhodil na Sokolovsku ke kontejneru. Dal ji do plastové krabice od lízátek, na kterou napsal: „Pozor, jedovatý had“. Kdyby do krabice sáhlo malé dítě nebo nějaký bezdomovec, tak by se stal malér. Zmiji jsem odchytil. Nikdo ji ale nechce, tak ji máme ve stanici.

Jste stále mezi zvířaty. Zbývá vám čas ještě na nějaké záliby?

Mám motorku, choppera. Když si chci odpočinout na den, dva, řeknu kolegům, že potřebuji vypnout. Sednu na Barču a jedu. Po republice mám všude známé. Jezdím buď sám, přespím někde u motorky, nebo se svými známými. V partě je nás pět. Sedneme na motorky a na pár dní vyrazíme.