Karel Fillinger je vášnivým hokejistou, ale stejnou vášní jsou pro něj právě koně. Má čtyři. Sedíme, popíjíme čaj a povídáme si o nejen o poděkování, kterého se mu před několika dny dostalo od krajského svazu za dlouholetou práci pro hokej.

Jak jste se vlastně k hokeji dostal?

Začínal jsem coby žáček v Manětíně. Pocházím z Nečtin, ze sedmi sourozenců, a od mala jsme chodili bruslit. U nás na vsi byl rybník a v té době byly příznivé zimy, takže led vydržel dlouho. Tak jsem získal bruslařskou průpravu. A v Manětíně si mě všiml zubař, doktor Schön, který tam vedl hokejové mužstvo. Už v patnácti letech jsem hrál za dospělé tamního Tatranu. Měřil jsem 154 centimetrů, ale byl jsem na tom velmi dobře bruslařsky. Tím jsem svůj výškový handicap kompenzoval.

Pokračoval jste i v učení? Čím jste se vlastně vyučil?

Já jsem šel do učení do Třeboně, na rybářské učiliště. Tam jsem hrál jednu sezonu za Jiskru Třeboň. V roce 1966 jsem přešel na rybářskou střední školu do Vodňan, kde jsem samozřejmě hokej hrál také. Za Motor Vodňany, až do sedmdesátého roku. Profesí jsem tedy rybář a pětadvacet let jsem dělal tady na Tachovsku u Klatovského rybářství.

Kdy jste se dostal na Tachovsko?

Když jsem dostudoval, brzy jsem se oženil a v roce 1971 jsme se přistěhovali do Tisové. Od podzimu jsem pak hrál hokej za Sokol Bor pod vedením pana Podolky. Hrávali jsme krajský přebor, kde startoval i Tachov. Peněz ale na hokej nebylo mnoho, a tak se postupně utlumoval.

Přesto jste prý patřil k nejlepším sportovcům okresu. Dokonce jste dostal nějaké ocenění.

V roce 1975 jsem byl vyhodnocen nejlepším sportovcem Tachovska mezi jednotlivci.

A jak pokračovala vaše hokejová kariéra, když se v Boru hokej utlumil?

Přešel jsem do Tatranu Přimda, kde jsem hrál až do konce své aktivní hráčské kariéry, tedy do roku 1993. Potom jsem prodělal operaci páteře, vyndali mi dvě ploténky a musel jsem skonči. Zůstal jsem alespoň u rozhodcovské činnosti. V pětasedmdesátém jsem udělal první zkoušky a postupně jsem si navyšoval kvalifikaci až jsem to dotáhl na první třídu. Pískal jsem i třetí nejvyšší českou soutěž.

Trenérská lavička vás nikdy nelákala?

Ne, že by mne nelákala, ale nebyl na to čas, ani kvalifikace. Pískání zabíralo poměrně hodně času. U mládežnických soutěží se hrávaly dvojzápasy, často jsme museli někde nocovat, bylo to náročné. Ale jako rozhodčí jsem stále činný, hlavně u mládežnických soutěží na Tachovsku. Tam se vždycky také uklidním.

Čemu se věnujete mimo hokeje? V rybářském oboru už nepracujete…

Já od devadesátých let pracuji jako zedník v Německu. Tam jsem také poznal svoji současnou manželku, se kterou žijeme tady v Trnové. Ještě předtím, když jsem skončil u rybářství, jsem pracoval u plemenářského podniku.

A jaké máte kromě hokeje koníčky? Předpokládám, že právě ty koně.

To máte pravdu, je to moje životní hobby. Mám čtyři koně a hrozně mě baví se o ně starat. A kromě toho máme také čtyři kočky a dva psy. Takže hospodářství mi zabírá také dost času, ale baví mě to.

Vychoval jste pro náš regionální hokej nějakého dalšího Fillingera?

Dcera byla hodně šikovná na krasobruslení. Dvakrát týdně jsme jezdili trénovat do Mariánských Lázní. Ale pak se tomu přestala věnovat.

Vy sám už vrcholově hrát nemůžete. Ale zkusíte se hokeji věnovat třeba jen tak pro zábavu?

To určitě. Mám tady v Trnové pod barákem malý rybníček, kde jsem dokonce na stromy nainstaloval halogenové reflektory, takže když je led, proháníme se tady s lidmi z Trnové.