Historická kašna na návsi ve Svojšíně opět slouží jako místo relaxace. Po několika desetiletích se do ní totiž vrátila voda. Rekonstrukce památky, která je raritou vzhledem k rozdílnému datování kašny a sochy svatého Jana Nepomuckého uprostřed, stála přibližně jeden milion korun. „Na opravu jsme použili finance, které jsme získali z nárokové dotace za vítězství v Zelené stuze,“ informuje Karel Petráň, starosta obce. Dotace posloužila k rekonstrukci zhruba ze dvou třetin, zbytek Svojšínští zaplatili z rozpočtových příjmů obce.

Památku, která stojí mezi dvěma lípami uprostřed návsi, nechali radní rozebrat a zrestaurovat. „Mezi kořeny stromů pod kašnou jsme vložili pískové lože s rezervou zhruba 20 centimetrů. Kořeny tak mají prostor pro další růst, aniž by kašnu poničily,“ uvedl Petráň. Podle něj je stavba unikátní v tom, že socha svatého pochází z roku 1722, zatímco kašna byla postavena v roce 1889. To, že v kašně opět tryská voda, místní občané kvitují. „Z dětství si pamatuji, že kašna byla zapadaná a působila hrozným dojmem. Bylo to takové mrtvé místo,“ řekla nám Dana Divišová. „Teď je to taková příjemná relaxace. Bydlím kousek vedle ní a zurčení vody je pro mne uklidňující. Dobře se při tom usíná,“ dodala obyvatelka Svojšína.

Na všechny ale zvuk tryskající vody uklidňujícím dojmem působit nemusí. „Proto vodu zavíráme v deset hodin večer, aby nerušila noční klid. Pouštíme ji zase v ranních hodinách,“ uvedl Tomáš Petráň, svojšínský zastupitel. Obec se obnově památek a zeleně věnuje systematicky pět let. Kulturní památkou byl před několika týdny například vyhlášen židovský hřbitov v Řebří, který spádově patří právě pod Svojšín. Jako jedna z mála obcí v kraji využila svojšínská radnice nabídku krajského úřadu a před dvěma lety si nechala zdarma zpracovat plán rozvoje zeleně. „Získali jsme tak ucelený projekt stavu zeleně a její využitelnosti. Máme tedy přesně určeno, co je a není kulturní plochou, kde je možné obnovit parčíky a další,“ podotkl starosta. Během posledních let vysázeli Svojšínští už 350 stromů, systematicky obnovují aleje a veřejná prostranství v centru obce i ve všech osadách.

Glosu na toto téma naleznete zde