„Občas jsem něco v Tachově a okolí vyfotil a sdílel pak se svými přáteli na Facebooku. Ohlasy byly celkem kladné, a to mě motivovalo k vytvoření zájmové stránky na sociální síti s názvem Tachov mobilem. Chtěl jsem k focení Tachova přitáhnout více stejně postižených spoluobčanů," představil na úvod zakladatel skupiny Emil Klesa.

Základní myšlenka zněla jasně: Foťte Tachov a okolí svými mobilními telefony a nebojte se používat různé filtry z aplikací na jejich úpravu. Pochlubme se se svými výtvory na stránce a nic nedbejme kritických poznámek profesionálních fotografů. Vždyť si jen hrajeme a chceme udělat radost sobě i vám ostatním. Prostě a jednoduše Tachov mobilem.

„Bohužel jsem na začátku nedomyslel, že pokud založím stránku já, tak jsou viditelné pouze mé příspěvky a pokud na nich chce prezentovat své fotky někdo jiný, tak se zobrazí pouze malá informace o tom, že daný jedinec něčím přispěl a k jeho fotkám se musíte složitě proklikat. To se mi moc nelíbilo, ale jak to tak bývá, v nouzi poznáš přítele," vypráví zakladatel dál.

V této chvíli mu ale pomohla kamarádka Lenka Lentilka Lašková a přišla s jasným řešením – založit skupinu, kde bude vše viditelné, organizované do alb. Takže teď je Tachov mobilem viditelný na Facebooku dvakrát – jednou jako stránka a podruhé jako skupina.

„Lenka sepsala jednoduchá pravidla a členem se může stát každý, kdo má zájem se podílet, nebo třeba jen kochat nad příspěvky ostatních. Přidávat fotky mohou jen členové skupiny, buď přímo do příspěvku na zeď skupiny nebo si vytvoří vlastní tématické album. Zatím je to dost spontánní, je nás málo, ale časem až budou přibývat lidé, fotky i alba, budeme to lehce koordinovat," popsal zakladatel a pokračuje: „Velkou radost mám z toho, že se aktivně zapojili hlavně teenageři a jejich pohledy na Tachov a okolí jsou hodně zajímavé."

Jako malé zpestření a motivaci pro všechny, vytvořili iniciátoři událost, která by mohla být zajímavá pro všechny – jde o Fotku měsíce. „Jedná se o vyhlášení té nejoriginálnější fotografie za daný měsíc, album těchto fotografií lze nalézt pod názvem The Best of. Vybírat vítěze je stále těžší, což mě o to víc těší," představil zakladatel.

Pokud vás tedy tyto stránky zajímají a máte touhu se pochlubit galerií, kterou ve svém mobilu máte, stačí vyhledat zmíněnou skupinu, požádat o členství, vyčkat až jej kdokoliv schválí. Pak už nic nebrání tomu, abyste si vytvořili své vlastní album ve fotogalerii a vložili do něj fotky. „Alba zakládáme buď dle svého jména, aby bylo identifikovatelné, kdo je autorem, nebo tématicky, jako například Jízdárna, Alej a podobně," uvedla členka Lenka Lašková.

Do této skupiny se hodí zkrátka všechno. Fotografie budov, lidí, zeleně, zkrátka cokoliv, co potkáte při cestě do školy, z práce, na procházce, jízdě autem. Každodenní okamžiky všedního, ale i nevšedního dne, postřehy ze života Tachova a jeho obyvatel, příběhy míst i lidí. „Uvědomte si, že fotky velmi často nepotřebují žádný komentář, velkým příkladem je nám Emilova fotka místního bezdomovce s kostelem v pozadí – ta opravdu nepotřebuje komentář a každý si z ní odnese to své. Můžete fotit prostě vše – místa, lidi, přírodu, panoramata, scenérie, drobné předměty, květiny, zvířata. Jediná podmínka je, aby vaše fotka měla něco společného s Tachovem nebo jeho okolím," upřesnila Lenka Lašková.

„Tachov mobilem je zatím ještě v plenkách, ale věříme že členů a jejich zajímavých a originálních výtvorů bude stále přibývat. Našim cílem je zachytit prchavé okamžiky z našeho krásného města a okolí pro další generace. Prostě taková fotokronika toho našeho každodenního života," poznamenal zakladatel Klesa.

Ve skupině si jistě přijde každý na to své a pro každého člena fotografa i návštěvníka je jiným přínosem a naplněním. „Já bych, sama za sebe, uvedla pohled, který možná Emila nenapadl. Už teď, když je nás málo, vidím momentky z míst, na kterých jsem roky nebyla a asi se tam pravděpodobně už ani nepodívám. Díky tomu mám možnost podívat se a zavzpomínat na okamžiky a místa, která pro mě třeba i něco znamenala a momentálně se tam nemůžu podívat a za to mu děkuji. Určitě by bylo hezké, po čase, dát do kupy ty nejzajímavější fotografie a udělat třeba kalendář, nebo knihu, která by popisovala daná místa, pohledem autora snímku, což dalo vzniknout jedinečnému projektu a rozšíření činnosti naší skupiny," ukončila členka Lenka Lašková.