S Deníkem jsme zjišťovali, zda se dá v Tachově či jeho okolí zábavná pyrotechnika získat a jestli k tomu mají prodejci potřebnou licenci.
„Samozřejmě, že já zde pyrotechniku mohu prodávat, protože mám licenci na to, abych mohl prodávat zbraně a střelivo. Sem patří také pyrotechnika. Je ale jasné, že nemohu prodávat výbušniny," říká jeden z prodejců Juraj Gomolák.
„Pyrotechniku smím prodávat lidem, kterým je osmnáct let a více, což striktně dodržuji, protože za ty problémy mi to nestojí," říká Gomolák.
Zábavná pyrotechnika se smí prodávat jen za určitých podmínek.
„Musí být splněna určitá kritéria. Ať už je to licence, o které jsem mluvil. Měla by být prodávána také v kamenném krámu. Bohužel vidím, když jdu někdy na tržnici, že se prodávají rachejtle v klidu i tam," uvádí dále prodejce.
Když jsme nadále pátrali po obchodech, které by v Tachově prodávaly pyrotechniku, nenašli jsme žádný, ale místní asijští obchodníci nás odkazovali na tržnici ve Svaté Kateřině.
Jestli se provádějí kontroly prodejců, jsme se zeptali na České obchodní inspekci. „Samozřejmě kontroly provádíme, ale momentální legislativa je trochu složitější. Máme, dá se říci, svázané ruce. Proto pomáháme Českému úřadu pro kontrolu zbraní a střeliva se samotnými kontrolami, protože oni nemají takovou kapacitu, aby vše tento úřad pokryl," uvedla tisková mluvčí České obchodní inspekce Miloslava Fléglová.
„Když zjistíme, že prodejce nemá patřičné doklady k prodeji, nebo je pyrotechnika neplatně označena, má špatné datum, nebo je prošlá, což jsou mimochodem nejčastější jevy, předáváme to dále na šetření," uvádí dále mluvčí.
„My s našimi pravomocemi můžeme také alespoň pomoci tím, že dohlížíme na správné ocenění výrobku a prokazatelnost, což napomáhá k ochraně spotřebitele," říká Fléglová.
Podle internetových stránek Policie ČR se doporučuje kupovat pyrotechniku v certifikovaných kamenných prodejnách. Prodejci, který prodává nelegální, nebo nekvalitní zábavní pyrotechniku, hrozí pokuta až milion korun.
Lukáš Hilpert