Kandidáti na hejtmana Plzeňského kraje se rýsují. Některé strany už definitivně potvrdily, které osobnosti je do krajských voleb povedou. Jiné strany si dávají na čas a kandidáty představí koncem února po stranických sněmech.

Jedno je ale jisté, současný hejtman Josef Bernard se do čela kandidátky sociálních demokratů už nepostaví. Zdůvodnil to tím, že má pocit, že spolustraníky spíše rozděluje než spojuje. „Je to asi má nevýhoda, ale pořád si myslím, že z určitých hodnot se neustupuje a už vůbec se s nimi nehandluje,“ napsal na svém facebooku. Ani na kandidátce jiné strany se Bernard neobjeví.

Jako plzeňskou jedničku nasadila ČSSD bývalou poslankyni a senátorku Miladu Emmerovou. „Domníváme se, že paní Emmerová by mohla oslovit voliče hlavně v okresech,“ vysvětlil předseda plzeňské ČSSD Michal Chalupný. „Nerada bych předjímala, rozhodující pro mou konečnou nominaci bude krajská konference ČSSD 8. března,“ reagovala na dotaz Deníku Emmerová.

Jistého kandidáta má KDU-ČSL. „Lídrem naší koaliční kandidátky KDU-ČSL, ADS a Nestraníci Koalice pro Plzeňský kraj je náměstkyně hejtmana pro oblast školství a cestovního ruchu Ivana Bartošová,“ sdělil krajský tajemník KDU-ČSL Jan Novák.

ODS si na volební jedničku vybrala bývalou rektorku Západočeské univerzity, poslankyni a plzeňskou zastupitelku Ilonu Mauritzovou.

Kdo bude usilovat o post hejtmana za STAN, není jisté. „Stále jednáme o případné spolupráci s dalšími subjekty do voleb. Ale naším lídrem bude s největší pravděpodobností současný náměstek hejtmana pro dopravu Pavel Čížek,“ informoval tajemník STAN Václav Cinádr.

O lídrovi Pirátů rozhodli členové v prosinci v přímých primárních volbách, stal se jím domažlický zastupitel Rudolf Špoták. TOP 09 do boje o křeslo nasadila klatovského lékaře a krajského zastupitele Richarda Piknera.

Kdo se stane lídrem ANO, není prozatím jasné. „Návrhů je několik, vše se rozhodne až na krajském sněmu 22. února,“ řekl předseda plzeňské ANO Roman Zarzycký.

Ani komunisté nemají o lídrovi jasno. „Rozhodne se na konferenci 22. února,“ uvedl za krajský výbor KSČM Richard Pokorný.