VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdyby školu zrušili, musela by Adélka dojíždět až do Plzně

Stráž – Z celkového počtu 111 žáků v devíti ročnících navštěvuje Základní školu ve Stráži dvacet sedm zdravotně znevýhodněných dětí. Kdyby byla v rámci zamýšlené reformy systému financování regionálního školství škola zrušena, bylo by vzdělávání těchto dětí těžko řešitelným problémem.

9.3.2012 1
SDÍLEJ:

ADÉLKA VOJTECHOVÁ je vozíčkářka. Učí se spolu se sestrou dvojčetem v Základní škole ve Stráži. Tu navštívil tento týden poslanec Václav Votava, aby se zeptal na následky, které by s sebou nesla reforma financování regionálního školství. Foto: DENÍK/Marie Podzimková

Rodiče by je museli dovážet do vzdálených specializovaných zařízení, u některých by bylo dokonce nutné volit celotýdenní pobyt. Odloučení od rodiny by děti nesly těžce.

Pro tyto žáky má škola ve Stráži vytvořeno dvanáct individuálních vzdělávacích plánů, sedm z nich je vzděláváno za pomoci asistenta pedagoga.

Jednou z nich je Adéla Vojtechová, žákyně sedmé třídy. Kdyby nemohla navštěvovat Základní školu ve Stráži, musela by být umístěna do celotýdenního specializovaného zařízení. Nejbližší je až v Plzni.

„Adélka je z Dubce, do školy chodí ještě její dvojče. Rodiče si přáli, aby obě děvčata mohla navštěvovat stejnou školu,“ uvedla ředitelka školy Alena Vaňousová. „Chodí k nám od první třídy. Ve vztazích s ostatními dětmi nemá žádné problémy. Naopak, myslím, že to na ně působí výchovně, uvědomují si, že jsou mezi námi lidé, kteří to nemají a nebudou mít v životě lehké, a že je třeba pomáhat. Spíš jsme měli obavy, zda na to budou mít učitelé, protože tu nikdo nemá vystudovanou speciální pedagogiku. Adélka jezdí na vozíčku, proto jsme měli starost také s poměrně členitou budovou. Schody zdolává pomocí schodolezu,. Vše jsme ale za pomoci rodičů a asistentky zvládli,“ uvedla ředitelka školy.

Ve strážské škole toho ale zvládají mnohem víc. „Dokonce se na nás v posledních letech obrátilo několik rodičů, jejichž děti navštěvovaly jiné školy v regionu, s žádostí o přeřazení dítěte k nám, z důvodů lepší práce s integrovanými žáky v naší škole,“ uvedla ředitelka.

Adélka má upravený rozvrh, který vychází ze vzdělávacího plánu pro speciální školy. Učí se velmi dobře, v pololetí měla vyznamenání. „Ve škole mě baví skoro všechno, ale je pravda, že některé předměty víc a některé méně. Nemám třeba moc ráda dějepis nebo fyziku,“ přiznala Adélka.

„Víme, že by potřebovala více kompenzačních pomůcek. Škola na ně ale nemá, jsou poměrně drahé, je to tak od padesáti tisíc korun výš. Rádi bychom je koupili, ale bylo by to na úkor dalších dětí. U Adélky i v této problematice velmi dobře spolupracuje rodina,“ uvedla ředitelka Vaňousová.

Školu navštěvují další znevýhodnění žáci. Práci jim ulehčuje pět asistentek, které úzce spolupracují nejen s dítětem, školou ale i rodinou.

„Jsou to děti, které by musely problematicky dojíždět například do praktické, tedy někdejší zvláštní školy. Rodiče si to ale nepřáli, tak chodí děti k nám. Nedokážu si představit, jaká by byla praxe, kdyby naši školu zrušili, protože bychom neplnili potřebnou kvótu žáků na jednu třídu,“ posteskla si ředitelka.

Autor: Marie Podzimková

9.3.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení