Tachov má svého gladiátora v kleci! Jde spíše o profesionálního rváče, ale historie tohoto sportu, nazývaného MMA (z amerického překladu smíšené bojové umění) sahá až do dávných dějin. V dnešních profesionálních bojích se zápasí na omezený počet kol s přesně daným časovým limitem, povinné chrániče tvoří pouze speciální rukavice, chránič zubů a suspenzor. Je několik způsobů, jak dosáhnout vítězství — K. O., vzdáním soupeře, zastavení rozhodčím a podobně. I když se pravidla každé profesionální soutěže mění, jsou skoro ve všech pravidlech zakázány údery do genitálií a píchání do očí. Takovým zápasníkem z klece je i Tomáš Vacek z Tachova. Ten v osmnácti letech začal jako vyhazovač a z rvaček na ulici to došlo až do klece, kde boduje hlavně jako wrestler.

Jak jsi se ke sportu MMA dostal?
Cvičil jsem vždycky a tento sport mě vždycky lákal a přemýšlel jsem, jaké to je si to zkusit? Když jsem ho viděl v televizi, tak se mi opravdu líbil. S kamarádem Petrem Burešem jsem si řekl, že zkusíme napsat trenérům MMA z Karlových Varů a uvidíme. Ze dne na den jsme se do Varů vypravili a na tréninku mě tam zbil sedmdesátikilový kluk. Takže jsem pochopil, že cvičit je super, ale určitě to nestačí. Začátky byly opravdu těžké, ale nakonec jsme to zvládli. Nikdy jsem netušil, že to dotáhnu až sem.

Jak dlouho se věnuješ sportu MMA?
Trénuji od roku 2010 a rok 2011 pro mě znamenal i první amatérský zápas. Až v roce 2014 mi nabídli první profi zápas. A jako profesionální zápasník MMA jsem na Tachovsku jediný.

Které techniky se v tomto bojovém umění můžou používat?
Říká se, že jde o desetiboj, protože se zde může používat deset technik, kterými jsou kopání, boxování, házení, škrcení, páčení a další. Jde o spojení různých druhů boje dohromady. Je povoleno skoro všechno. Přesto má tento sport jasná pravidla. Není to žádné zvěrstvo. Je to asi patnáct let zpět, co byl tento sport nelegální, ale v dnešní době je například v Americe nejvíce rozvíjejícím se sportem a už je na úrovni popularity amerického fotbalu.

Co se v tomto druhu sportu nesmí dělat nebo používat za techniku?
Nesmí se kopat do rozkroku, píchání do očí a další.

Proč se tomu říká boj v kleci?
Protože se souboj odehrává v osmihranném uzavřeném prostoru, který připomíná klec. Myslím, že je to ideální, protože tento sport do ringu nepatří. Když se při tomto sportu spadne pod provazy, tak se nemůžete ani otočit nebo vypadnout z ringu ven. V kleci je to úplně ideální a boj se nepřerušuje a nejsou problémy. Klec se líbí i divákům a jejich podpora a atmosféra, kterou navnadí, je strašně důležitá.

Jak vypadá tvůj tréninkový den?
Příprava je opravdu tvrdá a pro mě šestkrát v týdnu, z toho minimálně čtyřikrát v týdnu jde o dvoufázový trénink. V první řadě je důležitá posilovna, těžké a lehké váhy, kruhové tréninky. Druhá část tréninku jsou takzvané lapy, což jsou boxerské techniky, nebo vyloženě se jdeme prát a trénujeme tím techniky. Další den vyměním posilovnu za běhání a takhle to střídám. Jak už jsem řekl, jde o tvrdý trénink, ale když nebudeš trénovat, tak dostaneš. Jestli si někdo myslí, že se podívá na film a za dva týdny bude nejlepším bojovníkem, tak je to úplný nesmysl. Mě trvalo několik let, než jsem si vypracoval takovou fyzickou kondici, kterou mám teď. Hodně lidí to vzdá hned, někdo vydrží rok, dva tvrdého tréninku.

Co z tréninkové přípravy nemusíš?
Angličáky! (smích) Když jich mám udělat sto, tak je opravdu miluji. Je to dřina, ale nevyhýbám se ničemu. (Angličáky jsou speciální cviky, do kterých je zapojeno celé tělo.)

Jak vypadá zápas?
Každý má označeno své místo. Říká se tomu modrý a červený roh. Zápasník nastoupí, potřou ho vazelínou, rozhodčí představí. Toto je chvíle největšího adrenalinu, než začne samotný zápas. A pak už se jde do boje.

Co je tvá silná stránka? Jaká technika?
Myslím, že jsem dobrý wrestler.

Je MMA rozděleno do váhových kategorií?
Ano, je jich šest. Já jsem v kategorii plus devadesát tři.

Kde zápasíš a dostaneš se i k nám na Tachovsko?
Na Tachovsko bohužel ne, ale jinak po celé republice, a to hlavně v Karlových Varech, Českých Budějovicích, Praze.

Který nejbližší zápas tě čeká?
Fanoušci a příznivci mě můžou vidět v pražském Sasazu, dne 25. února.