Stanislav Večeřa je členem Sboru dobrovolných hasičů Konstantinovy Lázně a je zároveň vedoucím mladých hasičů. Spoustu fotek má také z hasičských závodů, táborů, soutěží. Předloňský rok nafotil téměř třicet tisíc snímků. Nyní používá digitální zrcadlovku s různými objektivy.

K fotografování jste se dostal náhodou, nebo jste se tomu začal věnovat ze svého vlastního rozhodnutí?

Vlastně mé fotografování začalo již v mém mládí, když mi bylo dvanáct let a dostal jsem od maminky k narozeninám fotoaparát. Byl na cívkový film, mám ho ještě doma. Je to unikát. Od té doby se vlastně fotografováním zabývám. První mé snímky byly z okolí Konstantinových Lázní, jelikož zde od narození bydlím. Fotil jsem hlavně přírodu. Ještě bych tyto snímky doma našel na negativech.

Jak dlouho již fotíte?

Focením se zabývám přibližně čtyřicet let. A všímám si, že se už jinak koukám na objekty, které fotím. Postupem času zjistíte, že se podíváte na krajinu jinak, vystihnete ji v jiném světle a úhlu.

Máte vyhraněný styl fotografování?

Fotím hlavně přírodu, stavby a památky. Hodně fotek mám samozřejmě také z působení ve sboru dobrovolných hasičů, z různých sportovních soutěží a táborů s dětmi. Rád se procházím a fotoaparát mám vždy s sebou. Někdy fotím i osoby, ale je obtížné je přinutit chovat se tak, aby na fotkách vypadaly přirozeně. Většinou takzvaně zatvrdnou v pohybu. Proto nejraději fotím v přírodě. Fotky dělám po celé České republice. Všude, kde se pohybuji.

Jaká je vaše nejoblíbenější fotografie?

To se nedá říct, zda mám neoblíbenější fotografii. Mám spoustu fotek, které se mi velmi líbí, i starší černobílé fotky, kterých se ale nechci vzdát, proto si je ukládám. Pokud bych měl ale říct, které území fotím nejraději, tak by to bylo asi Španělsko. Je tam jiná krajina, jiní lidé, kteří jsou usměvaví, přátelští. Každoročně do Španělska jezdím, mám to tam moc rád. A ještě raději tam fotím.

Zaměřujete se při focení spíše na detaily nebo na celek?

Když mě něco zaujme, snažím se vystihnout detail. Nedávno jsem fotil například houby na stromech. Snažil jsem se vystihnout detail hub, které jsou spojené se stromem. Jinak fotím i samozřejmě celky.

Vystavoval jste již někdy své fotky? Nebo je dodáváte někomu z Konstantino­vých Lázní?

Dříve jsem fotil i pro obec Konstantinovy Lázně, nyní ale již pro ně nefotím. Ale na obci ví, že když budou něco potřebovat nafotit, rád jim vyjdu vstříc. Výstavu svých fotek jsem ještě žádnou neměl. Mám ale své fotky na internetu. Někdy se i někdo ozve, že by rád něco nafotil. Jednou mi dokonce zkontaktoval pán, který vytvářel pexeso, zda bych mu mohl nafotit určitou část krajiny. Potěšilo mě to a udělal jsem to pro něj velmi rád. Dokonce zamýšlím, že bych mohl také vytvořit kalendář z fotek okolí Konstantinových Láz­ní.

Co vám focení dává?

Hlavně pohyb v přírodě. Mám přírodu moc rád a cítím se v ní velmi dobře. Důležitý je pro mě příjemný pocit, který ve mně příroda vyvolá. Nesedím v místnosti, jdu fotit do přírody za určitým účelem. Focením bych i rád sdělil, jak určité části přírody vypadaly před několika lety a jak vypadají dnes. Zachycení té historie. Je velmi zajímavé, když třikrát po sobě vyfotíte jedno a to samé místo během deseti minut a zjistíte, že každá fotka je jiná.

Je velmi zajímavé, jak vnímáte okolí kolem nás. Zajímalo by mě, zda máte fotoaparát stále u sebe?

Snažím se ho mít stále u sebe, je to můj společník. Někdy se mi ale stane, že ho nemám. Pokud k takové situaci dojde, tak mám u sebe mobilní telefon s fotoaparátem, ale moc ho nepoužívám, jelikož fotky z něj nejsou moc kvalitní.

Když vytváříte nějaké fotografie, tvoříte je za určitým účelem nebo vám pomůže náhoda k vytvoření pěkné fotky?

Samozřejmě chodím fotit za určitým účelem. Ale někdy mi pomůže i náhoda, když mám fotoaparát u sebe a najednou něco vyfotím neplánovaně a ukáže se z toho skutečně hezký záběr. Dělám hodně fotek, když chci udělat nějaký účelný záběr. Pak vybírám. Důležitou roli zde hraje každá vteřina, jelikož se zobrazují stíny v oknech, na barácích, stín prolétajícího ptáka. Okem to nelze postřehnout, ale fotky řeknou vše. Na fotkách mi velmi záleží, proto se snažím, aby byly co nejlepší.

Prozraďte, máte nějaký svůj cíl do budoucna?

V prvé řadě bych rád nafotil nějaké fotografie z Thajska. Tato destinace mě velmi láká. Doufám, že se tam v nejbližší době dostanu. Do budoucna přemýšlím i o nějaké výstavě fotografií z okolí Konstantinových Lázní, ale bohužel s tím nemám žádné zkušenosti. Proto bych i uvítal rady a pomoc s jejím uskutečněním. Rád bych ji v budoucnu připravil.

Iveta Luňáková