VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když v cizině řekneme, že děláme něco zadarmo, klepou si na čelo

Stříbro – Ve znamení 500 let od otevření štoly sv. Prokopa se ponese letošní sezona v hornickém skanzenu ve Stříbře. Hornický spolek oslaví zmíněné výročí příští týden, ale na své si přijde také veřejnost.

18.4.2013
SDÍLEJ:

Karel NeubergerFoto: DENÍK/Jiří Kohout

Členové spolku připravili pro návštěvníky skanzenu několik novinek. Více o nich řekl první místopředseda spolku Karel Neuberger.

Co nového jste tedy pro návštěvníky skanzenu letos připravili?

Před zahájením letošní sezóny jsme připravili dva nové exponáty, a to rumpál a žentour. Oba stroje sloužily k vytahování rudniny a hlušiny z dolů. Ve štole Prokop pak během zimního období vznikla další expozice, a to nové hloubení (dobývka) s podvodním nasvětlením. Tuto ukázku hornické práce si vzali za své starší členové spolku, bývalí horníci J. Liška, J. Vojta, V. Krob, J. Markalous a K. Ganaj. Pro rok příští připravujeme další zajímavost, ale k té teď víc neřeknu, nechte se překvapit.

Bude nějak upravena také otevírací doba?

Otevírací doba zůstává pořád stejná, také vstupné se nemění. Otevřeno máme ve středu od 15 do 17 hodin a v sobotu od 9 do 14 hodin. Skupiny nad pět osob jsou na objednávku a mohou nás navštívit kdykoliv po předchozí dohodě.

Skanzen leží v údolí Mže na kraji města. Kudy nejsnáze se k vám návštěvníci dostanou?

Přesně je to uvedeno na našich internetových stránkách. Z náměstí se dá jít pěšky kolem banky do parku, je to zhruba 300 metrů. Z nádraží se před kamenným mostem odbočí doprava a přes dva viadukty po pravé straně řeky se návštěvník dostane k nám, nebo se dá jít přes kamenný most, za mostem ihned doprava a po levé straně až k Červené lávce, která je přímo proti skanzenu. Autem je také možné jet oběma směry.

Chystáte pro veřejnost nějakou větší akci, jako třeba den otevřených dveří a podobně?

Hornický skanzen bude určitě mít otevřeno po celý den při městských slavnostech v polovině června, včetně jízdy vláčku. A další větší akcí bude Den památek v září, druhý týden. V prosinci asi jako již tradičně uspořádáme pro děti hornického Mikuláše ve štole Prokop.

Jak náročné, časově i fyzicky, je pro členy a sympatizanty spolku se o exponáty starat?

Členové spolku v zimním období připravovali nové expozice ve štole, kde se dalo dělat, upravili a zrenovovali expozici minerálů a vrtací techniky. Musí se provádět nátěry a ošetřování techniky a dřevěných konstrukcí z důvodů vlhkosti. Ve skanzenu se nyní provádí nátěry informačních tabulí, zavěšení nových popisek, prodloužení důlní trati v areálu, připravujeme usazení a ošetření vzdušníku, rozhodli jsme se návštěvníkům ukázat jak se vlastně pracuje s důlním bagrem, posléze i jak vypadá vrtání vrtnou soupravou VV4. Postupně veškerou techniku, která potřebuje ošetření, opět přetřeme. V současné době je pro nás náročné se podílet na všech pracích, hlavně u členů, kteří jsou vázáni pracovně na směny či dále od bydliště. Většina prací i prohlídek je nyní závislá na starších členech, tzv. důchodcích.

Štola slaví letos 500 let od otevření. Jak dlouhé jsou chodby a kolik metrů je zpřístupněno?

V současné době je návštěvní trasa dlouhá 700 metrů. Předpokládám, že do budoucna se trasa prodlužovat nebude, protože vlastně není kam. Za prostoru jámy Brokárna nás báňský úřad nepustí. Důvodem je špatný stav těchto míst, výdřeva celé jámy nad vodou před léty spadla, všechno by se muselo vyčistit a staticky zajistit stěny jámy, prostor dále za jámou stejně končí po přibližně 150 metrech závalem. Budeme se spíše angažovat v údržbě stávajících expozic a jejich malém rozšíření. Musíme udržovat v provozu důlní úzkorozchodnou trať v délce 400 metrů podél řeky Mže a během let jsme rozšířili hornickou stezku kolem města Stříbra na 30 zastavení, takže také postupná a trvalá údržba, důlní vozy kolem města rovněž musíme jednou za čas ošetřit, přetřít.

Porovnáme-li stříbrský hornický skanzen s podobnými zařízeními v Česku i v zahraničí, na jaké si myslíte, že je skanzen ve Stříbře úrovni?

Víte, porovnávat skanzeny je velmi zavádějící. U nás co je zajímavé – Příbram, Ostrava, Jáchymov, Krásno, Kladno, Jílové, Most – všechno to jsou hornická muzea placená jako příspěvková zařízení, to znamená, že mají svůj aparát pracovníků. My, stejně jako Planá, šachta Marie v Příbrami, jsme něco jako spolky nadšenců, kteří to mají jako koníčka, pracují zadarmo, různé věci si i osobně platí. V zahraničí když řekneme, že děláme zadarmo – tak si klepou na čelo a říkají, že v dnešní době přece něco takového není již možné.

Jinak náš hornický skanzen je na dosti vysoké úrovni. Jak množstvím vystavených exponátů důlní techniky, tak i ve štole Prokop zachovanými rudnými žilami galenitu a křemene, což vám skoro nikde neukážou, dokonce máme i dutinu s galenitovými kostkami – náhodou se při čištění stěn štoly objevila pod vrstvou jílu. Zajímavý je i vodní kanál, který prochází štolou. Budoval se v letech 1796 – 1820 želízkem a mlátkem, tedy ručně ve velmi tvrdé hornině, a to v xylitických břidlicích.

Z jakých zdrojů je financován provoz, restaurování exponátů a podobně? Tvoří významnou část financování třeba výtěžek ze vstupného?

Hornický spolek díky vstupnému vybere na provoz štoly Prokop, tedy na elektřinu, vodu, restaurování exponátů – barvy, výdřevu. Dále získáváme menší podporu od města Stříbra, provádíme různé drobné stavení práce a samozřejmě sháníme dotace.

Na jaké akce se členové spolku letos chystají?

V květnu jsme pozváni do Německa, do pohoří Harz, kde si prohlédneme několik hornických muzeí a skanzenů, kde se těžila stříbrná ruda. Začátkem června jedeme do slovenských Košic na 14. evropské hornické setkání a páté slovenské hornické setkání. Na konci června jedeme do Plané na hornický den. Ve druhé polovině července se zúčastníme Bavorského hornického setkání nedaleko našich hranic u Strážného. V září nás čeká již 17. hornické setkání, tentokráte na Kladně, kde je připraven velmi zajímavý program. Už se těšíme. Mezitím se zúčastníme ještě několika dalších menších setkání s našimi kamarády u nás i v zahraničí, například v Pezinku.

Autor: Jiří Kohout

18.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

Uzavírka Bělojarské ulice bude pouze částečná

Ilustrační foto.

Naši prvňáci už ve středu v Tachovském deníku, představíme ZŠ Mánesova

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

FOTO: Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov

Chodová Planá - Hladina vody pomalu klesá a ryby se stahují k požeráku, kde je ještě hloubka. 

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Draci se vznášeli nad Borem

LOUČKA ZA VĚŽÁKEM V BORU PŘILÁKALA DESÍTKY DĚTÍ, kteří přišly ukázat své umění udržet létajícího draka co nejdelší dobu ve vzduchu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení