Přírodní živel jim plány trochu přehodnotil. V sobotu odpoledne pak o své cestě vyprávěli v tachovském muzeu. Výdělek z akce půjde na humanitární účely.

Veronika s Honzou odlétali koncem listopadu a vraceli se v půlce prosince. „Letenky jsme kupovali už v září. výběru destinace nahrával fakt, že Veronika na Filipínách už byla. Dokonce tam žije její bratr," vysvětlil Honza Hutník. „Jenže po řádění tajfunu jsme nevěděli, jestli budeme do země vůbec vpuštění. Letiště otevřeli teprve tři týdny před naší návštěvou. Nicméně, myšlenka, jak lidem pomoci v neštěstí, nás napadla prakticky hned poté, co Haiyan Filipínami prošel."

„Byl i moment, kdy jsme si mysleli, že nepojedeme. Vycházeli jsme ze zpráv, které přinášela média a ty nebyly vůbec dobré. Situace podle nich vypadala naprosto děsivě," doplnila Honzova slova Veronika.

Nepropadli panice a raději si vše ověřili z dalších zdrojů. Jedním z nich byly webové stránky australského ministerstva zahraničí, které jsou dostatečně aktuální a objektivní a také dovedou kvalitně informovat o bezpečnostních rizicích na daném území. „Tajfun zasáhl třetinu země a tam, kde neřádil, jde život normálně dál. Upřímně, zdejším nepomůže, když tam přestanou turisté jezdit. Turizmus jim přináší peníze. Nikomu bychom nepomohli, kdyby jsme nejeli," vysvětlila Veronika. „S realitou se informace z médií příliš nesetkaly," dodal Honza, který byl v Asii poprvé.

„Spojili jsme se s filipínským velvyslanectvím, s tím, že bychom chtěli živlem postiženým lidem něco přivézt. Když letíte dálku, můžete si vzít čtyřicet kilogramu bagáže, což bychom pro sebe nevyužili a tak jsme zbytek prostoru vyplnili věcmi, které byly vybrány v rámci humanitární sbírky v pražském kostele Panny Marie Vítězné," upřesnila cestovatelka. „Vezli jsme především jídlo, tedy rýži, sardinky a podobné věci. Ale vezli jsme i bundy a stan," vyjmenoval Honza.

Zmíněný kostel nebyl vybrán náhodou. „Působí zde filipínský kněz, otec Lancy. Ten sbírku pořádal. A něco lidé přinesli i na filipínské velvyslanectví," připomněla Veronika s tím, že další Češi v asijské zemi působili především v rámci organizace Člověk v tísni. „Ta, kvůli Haiyanu, na Filipíny vyslala výpravu asi šestice lidí," uvedla.

„Oni dělají jednu bezvadnou věc. Svolají místní obyvatele, kteří přišli o všechno, a nechají je vydělat tím, že se účastní vyklízení trosek z veřejných budov. Za to dostanou normální mzdu," připomněla Veronika.

A co hlavní město Manila? To bylo prakticky nedotčeno. „Položené byly plechové domky ve slamových oblastech. Jinak se Haiyan metropole prakticky nedotkl. Manila se spíše stala centrem uprchlíků," konstatoval Honza.

Oba se ale do epicentra nedostali. Do absolutně zničených míst se prý horkotěžko i stávala armáda s lékaři. „Je tam zničená infrastruktura a jde o místo, které je bez přehánění srovnáno se zemí," zmínila Veronika Kejřová. Sice si řeknete, že je člověk na takovou cestu pojištěn, ale v postižených oblastech není nikoho, kdo by vás ošetřil. „Ani jsme tam necílili. Člověk musí být soudný. Jistě bychom udělali více škody, než užitku."

Filipínci jsou lidé s úžasnou povahou. Jsou silní a s katastrofami se vyrovnávají poměrně snadno. Je to dáno především tím, že zemětřesení nebo tajfuny sužují zemi poměrně často. „Jsou nesmírně ochotní, pohostinní a život si umějí užít a samozřejmě jsou hluboce věřící" shodli se cestovatelé. „A Čechy mají rádi i přesto, že si často myslí, že je naše republika ve Spojených státech amerických.

Když pomineme následky tajfunu, jsou prý Filipíny ideálním místem pro strávení perfektní exotické dovolené. „Moře je nádherné. Pláže jsou naprosto prázdné. Třeba na ostrově Palawan je hustota turistů dosti malá, takže vás neobtěžuje hluk. Korálové útesy nejsou hluboko, nemusíte se nikam potápět a kamkoliv se pod hladinu podíváte, potkáte různobarevné ryby. Když jsme fotili pod vodou, připlavaly se podívat, nebály se," zavzpomínal Honza na klidnější část dovolené. Veronika přihodila dojmy z ostrova Luzon, který je na jihu země, blízko Bornea. „Tam je nádherná příroda, která hodně připomíná tu na Borneu, takže nám opice skákaly po hlavách. Tropická džungle se vším všudy."

Když se dvojice Kejřová Hutník vrátila zpět do tuzemska, usmyslela si, že Člověku v tísni pomůže. Proto uspořádali povídání, kde se vybíralo dobrovolné vstupné. V sobotu bylo vybráno několik stovek. Částka bude poukázána na účet zmíněné organizace.

Tajfun, který začátkem listopadu řádil na Filipínách, si vyžádal zhruba deset tisíc obětí. Řadu měst a obcí, které leží při pobřeží, zničily obrovské vlny. Guvernér oblasti Jižní Leyte Roger Mercado pro server telegraph.co.uk tehdy uvedl, že černé mraky a vydatný déšť přeměnily den v noc. Podle údajů amerického námořnictva, Haiyan dorazil na pevninu s vichrem dosahujícím rychlosti 314 kilometrů za hodinu, v nárazech až 379 kilometrů za hodinu. Zasáhl nejprve jih ostrova Samar a poté se přesunul na ostrovy Leyte a Cebu.