Tráva pečlivě posekaná, asfaltové prostranství u recepce uklizené, nikde ani smítko. Tu a tam bloumají areálem hosté, většinou mládež teenagerovského věku. Všude kolem předpolední klid.

Výletů je méně

Přichází ke mně majitel. „Letošní sezona je standardní, není nijak výjimečná, že by byl enormní nárůst klientů, nebo enormní úbytek," říká Vladimír Šabek. Dodává, že ubytovaných je přece jen o něco méně. „Červen je vždycky slabší, tržby jsou postavené především na školách, na školních výletech. Těch ale rok od roku ubývá," uvedl majitel.

Domácí klientela

Vedení kempu se přesto snaží udržet zavedený standard. Návštěvníci zde najdou několik typů ubytování, od nejjednodušších a skromně zařízených chatiček až po luxusní moderní mobilhomy. „Před letošní sezonou jsme rozšířili dětské hřiště, upravovali jsme hřiště na beachvolleyball, postupně rekonstruujeme chatky," popsal majitel. V areálu jsou dále dvě restaurace, stánek s občerstvením, bazén, několik sportovišť.

La Rocca sází na tuzemskou klientelu. Ta podle Šabka tvoří devadesát procent všech ubytovaných za sezonu. Cizinců je desetina. Česko je prý pro ně drahé. „To mi říkali Holanďané, kteří sem pravidelně jezdili. Ceny potravin už jsou srovnatelné s cenami v Německu, to samé platí pro pohonné hmoty, prostě se jim cesta do Česka už tolik nevyplatí, jako před lety," posteskl si majitel kempu.

Louka pro stany a karavany nabízí prostor pro 72 obytných vozů. Teď je jich tu jen pár, mezi nimi dominují do půlkruhu postavené obytné vozy se značkami německého města Erlangen.

Šikula z Erlangenu

Klepám na dveře jednoho z vozů, toho nejnápadnějšího. Nápadný je tím, že je viditelně starší, než ostatní, navíc doplněný různými zařízeními – boxem na jízdní kola na hydraulickém zvedáku, přítlačným křídlem, vedle stojícím zajímavě upraveným automobilem Citroën 2CV (známým také jako Kachna).

Z vozu vychází Jan Havlík. Čech žijící už desítky let v Německu, v Erlangenu. Sem do Konstantinových Lázní jezdí pravidelně už patnáct let.

Kachnu i obytný Mercedes si postavil vlastně sám. „Obytný vůz už mám pětadvacet let, dokonce jsem s ním několikrát vyhrál cenu za nejoriginálnější vůz svého druhu v Německu," vypráví a vzápětí přináší barevný německý magazín pro karavanisty, v němž je jemu a obytnému vozu věnována třístránková reportáž.

S karavanem sjezdil celou Evropy, dvakrát s ním byl v USA. Teď, v důchodu, už prý tolik nejezdí, spíše Německo, Rakousko, Švýcarsko a na pár týdnů do Česka. Zato si může dovolit trávit na cestách více času. „Děláme okružní cesty a na cestách trávíme tak půl roku. Tady v Konstantinových Lázních jsme měsíc. Přijeli jsme 22. května, odjíždět budeme koncem června," řekl nám Havlík, který je také členem českého karavan klubu. Jeho přátelé už jej v kempu stihli navštívit.

V kempu si vybírá vždy stejné místo k táboření. Už je za těch patnáct let na „svůj" plácek zvyklý. „Na tomto kempu si cením, že tu není přeplněno. Majitelé se starají o areál i o klid. V Konstantinových Lázních máme záruku, jistotu, zázemí. Kromě toho je tady pestrý kulturní život, možnosti výletů," vypráví cestovatel, který se s Citroënem – Kachnou jel podívat například na nedávné setkání příznivců Trabantů, které se uskutečnilo na Tachovsku.

Útočná kachna

Netradičně upravený vůz Kachna, vyvedený v barvách francouzské cizinecké legie, je v současnosti atrakcí kempu. „Kolikrát jsem viděl turisty, kteří šli kolem (vůz je vidět z cesty okolo areálu – pozn. red.), chvíli se koukali a pak vytáhli foťáky," popisuje Jan Havlík.

Vozidlo koupil pojízdné v civilní podobě. Ta se mu zdála až příliš fádní, tak je předělal. „Na počítači jsem si udělal náčrtky, plány a šest let jsem auto předělával. Většinu jsem si toho dělal sám."

Havlík je počítačový expert, a tak auto vybavil high tech elektronikou. Motor je plný drátků, vodičů a všelijakých dalších udělátek. Dá se z něj vymáčknout sto koní a rychlost 170 kilometrů. „Také interiér jsem si přizpůsobil. Přístrojová deska je ze závodní Škody 130 RS, zadní pérování z nákladní Liazky. Vzadu mám dokonce brzdící padák," popsal majitel vozu, který auto pojmenoval Útočná kachna. Ta má za sebou několik veteránských rallye, i natáčení pro televizi. Teď ji bude možné ještě několik dní potkávat na silnicích kolem Konstantinových Lázní. Pak až zase za rok.