Druhý den mu telefonovalo třicet lidí, kteří dodnes doufají, že budou moci psa adoptovat. Mezitím v tachovském útulku, provozovaném tímtéž záchranářem čeká na nový domov dalších 18 psů. Kříženec německého ohaře Haryk tu dokonce vyhlíží páníčka už dva roky. Jeho osud však nikoho nedojímá. Není týraný, jen opuštěný.

„Lidem, co telefonují, pořád připomínám, že existují i jiní psi, kteří vyžadují pomoc a chtěli by nový domov,“ říká Bobál. Adopce jsou však nárazovou záležitostí. A řídí se něčím jako nálada. „Je období, kdy lidé chtějí štěnata, a jiné, kdy si vezmou i staršího psa. Jsou týdny, kdy je v útulku deset zájemců o adopci, a někdy čekáme i delší dobu, než si přijde někdo vybrat,“ říká záchranář.

V praxi platí, že čím větší publicitě se opuštěné zvíře těší, tím rychleji se dostane k majiteli. A když je týrané, snáze se nad ním někdo ustrne a vezme si ho domů. „Je pravda, že když jsem vloni odebral majitelce štěňata, která žila ve vaně, byla za pár dní u nových majitelů,“ potvrdil Bobál. Každý rok evidují veterináři v Plzeňském kraji kolem desítky případů týrání zvířat.

„Na Tachovsku jsme řešili podezření na týrání v poslední době dvakrát, šlo o dogu, která žila v nevyhovujících podmínkách v Rozvadově a prověřujeme i čerstvý případ boxerky Kety,“ zmínil krajský veterinární inspektor Marek Svoboda. Tachovský útulek se v současné době stará o psy po zemřelých majitelích, nebo různé opuštěnce. Žije tu třeba fenka křížence Lesanka. Majitel ji uvázal ke stromu v lese a nechal ji napospas jen proto, že byla březí.