Zatím poslední ocenění převzala starostka města Martina Němečková tento týden, a to za finálovou účast v odborné soutěži Česká cena architektury, jejímž vyhlašovatelem je Česká komora architektů. „Kinonekino získalo cenu Ministerstva pro místní rozvoj za prosazování kvalitní výstavby prostřednictvím architektonických soutěží,“ upřesnila Deníku starostka s tím, že stavba se mezi třicítku vyvolených dostala ze zhruba 150 nominovaných.

Z ocenění má představitelka města pochopitelně radost. „Hlavně mě ale těší, že se o Plané hovoří, že se dává jako příklad, jak pořádat architektonické soutěže,“ dodala starostka.

Za úspěchem architektonické podoby Kinanekina stojí architektka Simona Ledvinová a pražské studio xtopix, které už se v Plané podílelo na konečné podobě revitalizace městského parku, na volnočasovém prostranství na sídlišti, či na venkovní výukové třídě tamní školy.

Architektonické studio xtopix založila spolu se svým manželem plánská rodačka Barbora Buryšková. „Z ocenění v České ceně architektury máme radost. Je to ale ocenění spíše pro město, nicméně kino bylo vybráno z více než 140 nominovaných staveb, což je i pro nás velice významné a příjemné,“ řekla Deníku.

Studio už získalo za své projekty (mimochodem je podepsané i pod novou mateřskou školou ve Stříbře) několik ocenění. „Snažíme se do našich návrhů vkládat maximum úsilí, dáváme si záležet a že naše projekty na Tachovsku získávají ceny je možná i tím, že zdejší prostředí známe a troufneme si odhadnout i myšlení lidí a okolí,“ uvedla dále architektka.