VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kladrubský dub získal přes šest tisíc hlasů

Kladruby - Na vyhlášení výsledků ankety Strom roku cestuje ve čtvrtek delegace z Kladrub. Dub stojící nedaleko kláštera je totiž jediným zástupcem Plzeňského kraje v anketě.

20.10.2009 1
SDÍLEJ:

Památnému dubu v Kladrubech (na snímku) patří v celorepublikovém finále zatím třetí místo.Foto: Zdeněk Čechura

Své hlasy dvanácti zajímavým stromům nominovaným do ankety mohli zájemci posílat do 10. října a kladrubský dub se po celou dobu hlasování pohyboval v první polovině tabulky.

„Oficiálně přiznaných a na internetu zveřejněných máme 1531 hlasů. K 10. říjnu bylo odesláno dalších 4820 hlasů. Celkem tedy bychom měli mít uznaných 6351 hlasů,“ uvádí internetové stránky.

„My jsme nejvíce hlasů odeslali v závěru hlasovacího období, tedy v týdnu, kdy už se hlasy získané pro stromy nezveřejňovaly,“ sdělila nám Eva Pomyjová z Městského úřadu v Kladrubech.

„Abychom získali co nejvíce podpisů, nechali jsme podepisovat anketní archy, které byly umístěné různě po Tachovsku. Sešlo se nám tedy přes šest tisíc hlasů, ale nevíme, kolik mají naši konkurenti, výsledky už jsou teď tajné a dozvíme se je až v Brně,“ dodala s tím, že si netroufne tipovat, jak kladrubský dub dopadne, neboť ostatní nominované stromy se nacházejí v blízkosti větších sídelních celků.

Kladrubský dub patří mezi nejmohutnější stromy v celém kraji. Říká se o něm, že pamatuje obléhání zdejšího kláštera Janem Žižkou a jeho husitským vojskem v roce 1421, ale jeho skutečné stáří se odhaduje na téměř 500 let. V roce 1843 odolal mohutné vichřici, která vyvrátila mnoho podobných stromů v jeho okolí. Dub je součástí naučné stezky a v posledních letech se starali o jeho stanoviště mladí ochránci přírody z kladrubské základní školy.

V evidenci Památných stromu je pod kódem 2242 v souboru dvou stromu uveden jako „Duby nad Pozorkou“ (dva u nynejší silnice) a dalším (samostatným) je Dub u Krácny (stranou u staré silnicní trasy). Popisovaný dub letní (Quercus robur) je nejvetším z nich a nachází se asi 50 metrů jižně od hlavní brány do kladrubského kláštera, vlevo při silnici vedoucí ke Skapcům.

Jeho obvod se sice v literatuře oficiálne uvádí 718 cm, ale podle merení Jiřího Čechury je to 740 – 745 cm. „Rozdíl je zpusoben jednak tím, že terén kolem stromu je svažitý, takže se těžko nachází tzv. prsní výška, v níž se obvod měří. Výška se odhaduje na dvaadvacet metrů, možná více, ale koruna je značně rozložitá,“ uvedl Čechura ve své studii o dubu. Stáří se podle indicií odhaduje na 480 až 500 let, i když nelze vyloučit věk starší. Památným stromem byl vyhlášen k 31. prosinci 1983.

Soutěž Strom roku 2009 vyhlašuje Nadace Partnerství. Kladrubští hodnotí účast v anketě pozitivně. „Určitě to význam mělo, o naqšem dubu veřejnost nyní ví více než dříve,“ uvedla Pomyjová.

Autor: Jiří Kohout

20.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení