VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kladrubský jezdecký oddíl oslaví desetileté výročí

KLADRUBY - Na Pozorce mají o koně největší zájem děvčata. Studenti sem docházejí za praxí

2.7.2008
SDÍLEJ:

Kladrubský jezdecký oddíl Pony Farm pořádá mimo jiného také kurzy jízdy na koních. Ty se pravidelně konají v letním táboře ve Svojšíně (na snímku)Foto: DENÍK/Miloš Němec

Desetileté výročí letos oslaví jezdecký oddíl Pony Farm, který sídlí v Kladrubech na Pozorce. S jeho provozovatelem, osmašedesátiletým Emilem Krausem, jsme si popovídali o historii a činnosti oddílu.

Kolik má jezdecký oddíl v současné době stálých členů?
Šedesát. Ale počet zájemců o jezdectví se u nás mění. Byly doby, kdy jsme měli i přes osmdesát členů. Od začátku působení oddílu se počet zájemců desetinásobně navýšil, stejně tak koní. Většinu našich členů tvoří děti, absolutně ale převažují děvčata.

Co všechno se u vás mohou děti naučit?
Vyučujeme základy jezdeckého sportu, včetně péče o koně a práce ve stájích. Tady se děti vlastně naučí vážit si přírody a živých tvorů.

Jaká plemena koní chováte?
Schetland pony, velš pony, německý jezdecký pony, český teplokrevník a norik.

Jaké akce činnost Pony Farmy doprovází?
Jedná se o celoroční program, který vlastně připravují sami členové jezdeckého oddílu. Za všechny bych vyjmenoval koncem května pořádaný Den koní, což je naše stěžejní akce. Při ní veřejnosti předvádíme, co všechno se už naši členové stačili naučit. V létě organizujeme tři týdenní kurzy jízdy na koních v letním táboře ve Svojšíně. Pamatujeme také na podzimní Hubertovu jízdu, kterou pořádáme ve dvou termínech. Pro děti i dospělé jezdce. V prosinci děláme vánoční besídku a to přímo u koní ve stájích. Ty se vlastně líbí nejvíc. Hlavně těm, kteří k nám zavítají vůbec poprvé.

Spolupracuje oddíl s městem?
Ano. Podílíme se na pořádání Dne dětí, různých oslav městských spolků a organizací i akcích , které se konají v kladrubském klášteře. Našich služeb má možnost využít i veřejnost, například při svatbách či jiných slavnostních příležitostech.

Je jezdectví jedinou činností, o kterou u vás mají děti zájem?
Zdaleka ne. Pro zpestření a zábavu drobotiny chováme holuby, zdrobnělou drůbež a zakrslé kozy kamerunské. Jedná se o jakýsi zoo koutek. Nevěřil byste, jakou popularitu ten koutek má i u dětí, které nejsou členy našeho jezdeckého oddílu. Zároveň se tak ale stávají potencionálními zájemci o členství.

Co studenti zemědělských oborů, chodí k vám na praxi?
Ano, individuální praxi u nás vykonávají studenti stříbrské střední odborné školy. A pro nás je to velká pocta.

Z jakých prostředků jezdecký oddíl žije?
Z toho, co vydělá při své činnosti. Největší podíl ale tvoří poplatky za výcvikové hodiny.

Kdo se může stát členem Pony Farmy?
Do oddílu se mohou přihlásit děti už od čtyř let věku. Výcvik každého člena probíhá jednou týdně v rozsahu jedné hodiny jízdy na koni. Uskutečňuje se pod dohledem kvalifikované osoby. U pokročilých jezdců jsou jejich znalosti nadále rozvíjeny. Na výcviku se ale mohou podílet i rodiče dětí.

Autor: Miloš Němec

2.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vánoční písně zněly v Chodové Plané
12

FOTO: Vánoční písně zněly v Chodové Plané

Videosouhrn Deníku – 16.–17. prosince 2017

Formanova zdravice po 50 letech a heroinoví Makedonci: nejlepší videa víkendu

Vánoční besídku pořádali ve stáji mezi koňmi

Kladruby – Zazpívat, zarecitovat a strávit pěknou předvánoční chvíli se svými čtyřnohými přáteli přišli děti a koňáci, kteří pravidelně navštěvují Pony farmu v Kladrubech Pozorce.

Meteorologové varují: Řidiči a chodci, pozor na náledí!

Západní Čechy - Meteorologové varují před tvorbou náledí během noci na pondělí.

Stezka do Plané už svítí

Planá, Chodová Planá – Po několika letech úsilí začalo svítit veřejné osvětlení na cyklistické stezce spojující město Planá s městysem Chodová Planá.

FOTO: Lidový soubor MLS vystoupil v černošínském kostele

Černošín - V páteční podvečer 15. prosince se v černošínském kostele konal Vánoční koncert, ve kterém vystupovaly děti z černošínské základní školy pod vedením Nadi Pézlové a Jiřiny Ilyas, pak Píšťalky Dany Steinerové a o závěr hudebního večera se postaral plzeňský malý lidový soubor MLS pod vedením Miroslava Šimandla.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT