Plzeňská diecéze mimo jiné zařadila pouť mezi akce, kterými si v těchto týdnech připomíná dvacáté výročí od svého vzniku.

Poutníci mířili do Kladrub ze všech koutů západních Čech. Byla mezi nimi také výprava tachovské farnosti. „Diecézních poutí se společně pravidelně zúčastňujeme už několik let," potvrdil Deníku tachovský farář Václav Vojtíšek. „Loni jsme byli na Chlumu a vypravili jsme autobus pro dvacet lidí. Ten už letos nestačil, zájem byl větší, a tak jsme vypravili autobus pro devětadvacet lidí," dodal Vojtíšek.

Ze Stodu přijel na pouť Jan Kaše. „Ze všeho nejvíc nás asi překvapil ten obrovský zájem lidí," řekl Deníku za sebe a za své přátele senior. „Také se povedlo počasí. Ale stát v přeplněném kostele je pro nás těžké, šli jsme si na chvíli na lavičku odpočinout. Půjdeme až na hlavní mši," uvedl Kaše.

Tradičním místem diecézních poutí je klášter v Teplé. „Tam se ale provádí rozsáhlé rekonstrukce, tak už se druhým rokem koná Diecézní pouť jinde. Loni byla na Chlumu u Plzně, letos se tedy koná v Kladrubech," vysvětlila mluvčí Plzeňské diecéze Alena Ouředníková.

Kromě biskupa Františka Radkovského patřili mezi hlavní hosty pouti apoštolský nuncius v České republice Giuseppe Leanza a biskup diecéze z Regensburgu Rudolf Voderholzer. Pro něj, jak uvedl, byla účast v Kladrubech o to milejší, neboť jeho maminka pochází právě z tohoto městečka.

V programu pouti bylo po dopoledním zahájení také představení kláštera, přednáška Aleše Opatrného a hlavní bohoslužba. Po polední přestávce následoval slavnostní koncert spojených sborů diecéze a předání ocenění různým osobnostem. Mezi oceněnými bylo i několik lidí z Tachovska.