To se podle slov ministra kultury Lubomíra Zaorálka zřejmě už nepodaří. Unikátní komplex barokních stavitelů Santiniho a Dientzenhofera však má podle ministra reálnou šanci dostat se na jiný prestižní seznam – European Haritage Label.

„Domnívám se, že Česká republika už sakrální památku, byť sebekrásnější, na seznam UNESCO v dohledné době nedostane. Evropa je příliš zastoupena a Česko má dvě Santiniho stavby v seznamu,“ řekl Deníku Zaorálek. „V celosvětové atmosféře to dnes nejsme schopni obhájit. Ale máme evropský seznam, na který kdyby se Kladruby dostaly, stanou se součástí evropské sítě, která je také velmi zajímavá a zvyšuje množství informací a povědomost o určitém místě,“ doplnil.

Dostat se na takový seznam má podle jeho slov určitou podmínku. „Je zde nutná spojitost určitého obsahu. Například Kladruby by se mohly spojit s podobnými barokními památkami, nabízí se také Svatojakubská cesta, která tudy prochází. To kdyby se podařilo, jsme schopni pomoci,“ uvedl ministr.

K této myšlence se vyslovil také poslanec Václav Votava. „O zařazení Kladrub na seznam UNESCO usiluji už dlouho a pan ministr mi vysvětlil, že zájemců je hodně a už se jednou žádalo. Ale nově vzniklý evropský seznam památek přináší pro Kladruby velkou šanci, která by mohla rozproudit na Tachovsku turistický ruch,“ uvedl. Ministr kultury při své středeční návštěvě tachovského okresu také hovořil s pracovníky kulturních institucí, se zástupci obcí a navštívil kromě kladrubského kláštera také zámek v Boru.