O velikonoční neděli započal úderem desáté hodiny na nádvoří kláštera v Kladrubech jarmark. Následovalo vystoupení Kladrubské dudácké muziky a odpoledne se konal Velikonoční koncert souboru staré hudby Cavalla Kladruby, pěveckého sboru Cantus Stříbro a houslového tria Naladěno v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie. V pondělí se pak konala tradiční Velikonoční mše.

Klášter nabídl návštěvníkům i běžné prohlídkové trasy. I letos se mají zájemci o tuto památku nač těšit. „Akce zůstanou v podobném rozsahu jako loni a u některých poběží druhé ročníky," uvedl kastelán Milan Zoubek. Podařilo se například na konec května zajistit představení v rámci festivalu Tanec Praha. Na poslední dubnovou sobotu je připraveno opětovné otevření archivu vůní. „V expozici vůní si lidé budou moci očichat různé vůně, kterých máme připraveno šedesát čtyři," dále řekl Deníku kastelán s tím, že v té souvislosti se chystají workshopy a další doprovodné akce k archivu. V létě návštěvníky čeká mini festival chutí a vůní. „Součástí bude kvalitní čokoláda, káva, šafránový čaj nebo speciální pralinky."

Po loňském úspěchu přijde na řadu i Monastýrování, mimořádné, tematicky zaměřené prohlídky připravené ve spolupráci s kláštery Plasy, Teplá a Zlatá Koruna.
Základním tématem pro návštěvníky ale jsou tradiční prohlídky. „Lidé se dostanou samozřejmě do interiéru klášterního kostela, který je významným dílem Jana Blažeje Santiniho Aichela. Dále lapidária, knihovny Windischgrätzů a dalších míst," nastínil kastelán Zoubek.

Za další akce připomeňme tu k 700. výročí narození Karla IV. Klášter Kladruby připravil speciální komponovaný program – mimořádné tematické prohlídky připomínající vztah panovníka ke kladrubskému klášteru a jeho cesty po celé Evropě, zájmy a životní lásky (vzdělání, vojenství, umění, stavitelství, diplomacii, víru a ženy).