Prohlídky se ale samozřejmě nebudou točit pouze kolem květin. „Komentované prohlídky se zaměří na šlechtický rod Windischgrätzů, jehož kořeny sahají až do 13. století. Snad nejznámějším členem je polní maršál Alfréd I., jehož spojení s potlačením revolučních bouří roku 1848 staví celý rod v očích veřejnosti do negativního světla,“ vysvětlil kastelán kláštera Milan Zoubek a dále dodal: „Windischgrätzové nebyli ovšem jen vojáci, ale i diplomaté a politici. Alfréd August Windischgrätz, vnuk Alfréda I., se vzepřel rodinné tradici, a místo předpokládané vojenské kariéry si zvolil kariéru politickou. V Panské sněmovně zasedl již roku 1879 a mezi lety 1893–1895 byl jmenován předsedou předlitavské vlády.“

BĚŽNĚ NEPŘÍSTUPNÁ KAPLE BUDE OTEVŘENA

Pro návštěvníky je krom květinových aranží a nejzajímavější historie rodu Windischgrätzů připraveno také několik zajímavých míst, kde během prohlídky projdou. K vidění budou ambitové chodby, archiv, rodová knihovna Windischgrätzů, ale především kaple Všech svatých. Ta je ve většině případů pro veřejnost uzavřena, tentokrát ale došlo na výjimku. Součástí prohlídek bude také zkouška parfému Eleonora White, který k poctě tragicky zesnulé Eleonory Windischgrätz, kněžny ze Schwarzenbergu, namíchala parfemistka Petra Hlavatá z kladrubského Archivu vůní.

Prohlídky kladrubského kláštera začínají v pátek a v sobotu v 11.15, 14.15 a 17 hodin. Dvě prohlídky jsou připraveny také na neděli 13. května a to od 14.15 a 17.00 hodin.

Tachovští studenti u pamětní desky českým obětem Flossenbürgu.
Studenti se setkali s vězni koncentračního tábora