VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Knedlíky jim nešmakují, večeře si vaří mezinárodní

Svojšín – Nejen na svojšínském zámku pomáhají brigádníci z tuzemska i ze zahraničí. Pomáhají tu při opravě památek i na archeologickém průzkumu.

26.7.2012
SDÍLEJ:

Svojšínský zámekFoto: DENÍK/Jiří Kohout

Na letošní, jubilejní desátý ročník přijelo dvanáct účastníků z Evropy a Asie a podílí se tak na zachování zdejší historie a na opravě památek.

„Jsem rád, že jsem mohl Českou republiku tímto způsobem navšívit. Líbí se mi i tady ve Svojšíně," řekl nám dvaadvacetiletý Ozhan. Do obce přijel až z turecké metropole Ankary.

„Myslím si, že je správné, abychom zachraňovali památky. Od neděle jsme udělali mnoho práce a domnívám se, že děláme místo ještě krásnějším. Chceme, aby se mohl zdejší zámek více otevřít turistům," rozpovídal se mladík plynulou angličtinou a ukazoval na místo, kde zrovna operují.

Skupina okolo mladého Turka pracuje na archeologickém průzkumu za zdejším zámkem. Našli už například staré zdivo a kopají i okolo zaniklé a již dříve nalezené studny.

Do Svojšína si nenašel cestu jen Ankařan. Svá záda zde ohýbájí i mladí lidé z Ruska, Francie, Německa, Jižní Koreje, Polska, Španělska, Maďarska nebo Tchaj – wanu a samozřejmě z Čech.

Svůj čas v západních Čechách ale nevěnují pouze práci. „Workcamp navzdory svému názvu není, a nikdy nebyl, pouze o práci, ale především o poznání zdejších zvyků, mezikulturní výměně a celkově o poznání sebe sama," popsal hlavní myšlenku projektu starosta Svojšína Karel Petráň.

V souladu s tím dobrovolníci tráví svůj volný čas, kromě společných her a diskuzí, výjezdy do okolí. „Hodně jsme si sedli. Rozumíme si, jsme tu i všichni zhruba stejně staří. Dokonce se tu už vytvořily dva milostné páry," podotkla česká dobrovolnice Veronika Dočekalová.

Zajímavou pikantností je i typická těžká kuchyně. Jednoduše řečeno, knedlíky prý cizincům příliš nejedou. Výjimkou je prý Korejka. „Neznají je, ale Korejce velmi chutnaly," řekla nám Dočekalová postřeh. „V poslední době tak máme samé brambory. O večeře se starají každý den jiné týmy, které vaří pro ostatní. Ve středu bude maďarský guláš, měli jsme franzouský ratatouille nebo korejskou sladkou omáčku, která pálila s rýží," vyjmenovala.

Organizace nazvaná Sdružení dobrovolnických aktivit (INEX-SDA), díky které projekt vznikl, je neziskovou organizací, která se dobrovolnictvím zabývá více než dvacet let, od roku 1991. Zahraniční dobrovolníky přijímá na krátkodobé i dlouhodobé projekty u nás, a stejně tak umožňuje českým dobrovolníkům vyjet za dobrovolnictvím do zahraničí. Cílem projektů v České republice je podpora venkova, pomoc místním komunitám, řešení ekologických problémů nebo pomoc při rekonstrukci historických objektů.

Autor: Josef Holek

26.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení