Kniha, jejíž autorkou je Štěpánka Bláhovcová, obsadila první příčku v holandském Rotterdamu v rámci European Design Festivalu. Slavnostní udělení cen European Design Awards se konalo o tomto víkendu.

Kniha Práce jako na kostele, kterou vydalo občanské sdružení Český Západ – Místní partnerství, mapuje proces obnovy zničených sakrálních památek v oblasti Sudet. Grafickým základem knihy byla diplomová práce Bláhovcové. „Přestože historie festivalu je krátká, je toto ocenění jedním z nejprestižnějších v rámci Evropské designérské obce,“ uvedla Kateřina Kvasničková, editorka knihy. „V komisi European Design Awards zasedají zástupci čtrnácti odborných časopisů z celé Evropy a celý festival je zaštítěn Mezinárodní Asociací grafického designu. „Je nám velkou ctí, že námi vydaná publikace získala v letošním roce nejvyšší ocenění, zlatou medaili, v kategorii knižní layout,“ pokračovala Kvasničková.

Autorka této publikace Štěpánka Bláhovcová získala v soutěži další dvě ocenění – stříbrnou medaili v kategorii ilustrace a stříbrnou medaili v kategorii výroční zpráva. Právě počtem ocenění se Bláhovcová stala nejúspěšnějším zástupcem České republiky v této soutěži. „Když jsem přemýšlela o tom, co obnova kostelů pro současné obyvatele Sudet znamená, došla jsem k tématu kořenů. Z toho jsem vyšla při formálním řešení celé knihy. Zdůrazňuji vrstvy, rozpad a skládání. Kniha se skládá jakoby z více částí, které spolu úzce souvisí. Každá formálně vychází z obsahu. Jsou to manuál, katalog, skicák nebo skládanka kostela,“ uvedla Bláhovcová.

Další dvě ocenění pro Bláhovcovou jsou stříbrné medaile. První v kategorii ilustrace za zpracování povídky Roalda Dahla Čubka. Jedná se o expresivní perové kresby. Druhá v kategorii výroční zpráva za výroční zprávu pro o. s. Meta. Ta je zpracována jako neexistující cvičebnice českého jazyka pro cizince. „Tato ocenění pro mě měla vždy dobrý zvuk. Moje radost je o to větší, že oceněny byly projekty, které apriori nevznikly jako ziskové. A opravdu velkým překvapením je pro mě to, že zrovna já jsem získala v jednom roce hned tři ocenění což se za tři roky existence soutěže ještě nikomu z České republiky nepodařilo. To jsem nějak nečekala“, dodala na závěr autorka knihy Štěpánka Bláhovcová.